derimizin altındaki damarlar neden yeşil gözüküyor….?

Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni kanımız taşır. Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır. Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompalanır ve çevrim böyle devam eder.
Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup, damarlarda taşıyarak, hedefe ulaşıldığında bırakan özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini, yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin, oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.
Kanımız hücrelerde oksijeni terk edip, karbondioksiti alıp geri dönerken yani toplardamarlarımızda iken rengi koyu kırmızı hatta biraz mora yakındır. Damarlarımızın çeperleri ve kan hücreleri renksiz olduklarından, kanın rengini veya renginin tonunu içinde oksijen olup olmaması tayin eder.
Damarlarımızın mavi renkte görünmesi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmının derimizde emilmesi, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir. Derimizde mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görülür.
Vücudumuzda gördüğümüz damarların hemen hemen tümüne yakını daha koyu renkli kanı taşıyan toplardamarlardır. Atardamarlarda kalp tarafından pompalanan kanın vücudun her yerine süratle ulaşabilmesi için basınç yüksektir. Toplardamarlarda ise kanın basıncı düşük, hızı da daha yavaştır.
Herhangi bir atardamar kesildiğinde kan daha hızlı dışarı çıkar, kan kaybı süratli ve çok olur. Hayati tehlike yaratır. Bu tehlikeye karşı atardamarlarımız daha kalın çeperli yapılmış ve derimizin altında daha derinlere yerleştirilmişlerdir. Bir kaza veya ameliyat olmadıkça atardamarlarımızı pek göremezsiniz.
Bu nedenle derimizde gördüğümüz damarların çoğu, et kalınlığı az olduğu için içindeki kanın rengini daha çok yansıtan ve deriye daha yakın olan toplardamarlardır. Tabii ki bu durum toplardamarlar kesildiğinde kanın koyu kırmızı veya mor renkte akacağı anlamına gelmez. Kesilme yerinden akan kan derhal hava ile temas edip, ondaki zengin oksijeni alır ve rengi yine bilinen kan rengine dönüşür.

Bu yazı bilim, genel kültür kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

derimizin altındaki damarlar neden yeşil gözüküyor….?” hakkında 11 yorum

 1. ÇİĞDEM

  benim gözümün altında gözüken damarlar var deride bunlar beni görünüş açısından rahatsız ediyor.İnsanların sürekli sorması beni üzüyor.Ne yapmalıyım ne yaparsam geçeer veya bunun tedavisi varmıdır ?tşk edrm

  site formatı ve yönetimi soru cevap üzerine kurulu değildir ,sadece siteye eklenen konularda yorum yapılması ,ekstra bilgi eklenmesi için yorum bölümümüz vardır, yorum için teşekkür ederiz…

  Cevapla
 2. gönül

  çok güzel bazen çok işimize yarıyo en iyiside çcukların eğitimi bu sitelere çocuklarımızı eriştirelim ve oyunları azar azar oynatalım eğitim için sonra görüşürüz ve ve çok işime yaradı:)

  Cevapla
 3. sibel

  sonunda damarın niye yeşil olduğunu anladım önce öğretmen sordumm bilmiyom dedi sonra araştır gel dedi
  bende işte buldumm çok güzel bi site çok tşkkrdrm

  Cevapla
 4. kadir

  Vermiş olduğunuz bilgiler için size çok teşekkür ediyorum.Bu sayede damarlarımızın neden yeşil renkte göründüklerini öğrenmiş oldum

  Cevapla
 5. mustafa mert ulusoy

  ermiş olduğunuz bilgiler için size çok teşekkür ediyorum.Bu sayede damarlarımızın neden yeşil renkte göründüklerini öğrenmiş oldum

  Cevapla
  1. Gülbahar Yoğun

   Verdiğiniz bilgiler bizim için çok önemli ve bilgimizi artırıyor size çok çok teşekkür ederiz bu bizim başarılı olmamız için gerekli ve derste sorulan sorulara hemen cevap. verebileceğiz….

   Cevapla
 6. hamza

  çokgüzel ama biz bugün bebeğin başını yere düşürdük ve çocuğun başı şişmiş ve yeşil damar şişmiş

  ve biz le memet çok korkuyoruz
  ,

  Cevapla
 7. Merve

  Bacaklarım da yeşil renkte boydan boya damarlar gözüküyor herkesin bacakları pürüzsüz benimki yeşil yeşil neden ve tedavisi varmi acaba bu beni çok rahatsız ediyor eşimin gündüz bacaklarımı görmesini hiç istemiyorum banyo yaptığım da ve banyodan çıkana kadar o yeşil izler kayboluyor sonra geri hemen geliyor neden ne olur yardım edin

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir