Reküperasyon & fren gezi kazanım nedir ?

otomobil teknolojisi her geçen gün yeni birşey çıkartıyor.aslında çıkartıyor biraz yanlış oldu, binek araçlarda paylaşıyor,opsiyonel donanımdan standart donanıma getiriyor.

mesela aktif silindir teknolojisi ” ACT ” yıllardır BMW’nin kullandığı bir teknoloji imiş. yeni yeni , orta direk ekonomiye sahip insanların alabileceği diye tanımlayabileceğimiz  araçlarda opsiyonel donanım olarak piyasaya sürüldü. fren geri kazanımı’da bu tarz teknolojilerden biri.

minimum enerji ile maksimum yol hedefi varoldukça bu tarz teknolojilerin paylaşımı artacaktır. bende ,benim gibi merak eden ziyaretçiler için araştırıp paylaşmaya devam edeceğim.

Latince kökenli reküperasyon sözcüğü, geri kazanma anlamına gelir. Prensip oldukça basittir: Alışılagelmiş bir araç frenlendiği zaman aracın kinetik enerjisi frende ısı enerjisine dönüştürülür. Bu ısı enerjisi de başka bir amaçla kullanılamaz. Geri kazanım (reküperasyon) sisteminde ise kinetik enerji, faydalanılabilen elektrik enerjisine dönüştürülür. Araç gaz vermeden yol alırken veya fren yapılırken alternatör voltajı temel elektrik sisteminin düzeyinin üzerine çıkarılır. Bu evrelerde alternatör, aracın kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür ve bu enerji geçici olarak aracın aküsünde depolanır. Daha sonra araç hızlanırken veya sabit hızla yol alırken bu enerji alternatör üzerindeki yükü azaltmak için kullanılarak sürüş çevrimine bağlı olarak %3’e kadar varan bir yakıt tasarrufu sağlanır.

Reküperasyon & fren gezi kazanım nedir ?” hakkında 4 yorum

  1. Ruistars

    Bu makaleyi okumak bana çok ilham verdi. Böylesine mükemmel bir makale yazdığınız için çok teşekkür ederim. Blogunuzu takip etmeliyim , Makalelerinizin her birini okuyun.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir