30 milyon dolar’a uzay gezisi …

1957 yılında Sovyetler’in insan yapımı ilk uyduyu fırlatmasıyla uzay çağının başlamasından bu yana tam 50 yıl geçti. O günden bu yana Sovyetler’le (sonraları Rusya) ABD arasındaki uzay araştırmalarına ilişkin mücadelenin hızı hiç kesilmedi. Yakın zamanlarda ABD’nin Doğu Avrupa’ya yerleştirmek istediği füze kalkanı ile karşı karşıya gelen Amerika ile Rusya şimdi uzay turizmi konusuna kapışmaya hazırlanıyorlar. uzay yolculuğu için 2020 yılına kadar yılda 15 bin talep geleceğini tahmin ediyor. Şimdiye kadar Rusların tekelinde olan uzay turizmi 2009 yılından itibaren ABD ve Avrupalı şirkederin pazara girmesi ile hareketlenecek. Rusların 30 milyon dolar bilet parası kestiği uzay yolculuğu için yeni firmalar 200 bin dolar istiyor.

İLK uzay TURİSTİ 60 YAŞINDAKİ TİTO
Ruslar uzay turizmini ilk olarak 2001’de başlattı. Soyuz aracı ile Rusya bugüne kadar beş yolcuyu uzaya gönderdi. Dennis Tito, “çocukluk hayalim” dediği uzay yolculuğunu 60 yaşında gerçekleştirerek dünyanın ilk uzay turisti unvanını kazandı. 28 Nisan’da uzay yoculuğuna çıkan Tito, 7 Mayıs’ta da dünyaya döndü. Tito ilk uzay turisti olabilmek için 7 ay boyunca Moskova’da eğitim aldı. Tito’yu 2002 yılında Güney Afrika teknoloji sektörünün önde gelen zenginlerinden Mark Shuttleworth izledi. Columbia felaketinden sonra Rus Soyuz programı geçici olarak askıya alındı. Üçüncü uzay turisti ise profesyonel kamera üreten şirketin sahibi Gregory Olsen oldu. 2005 yılında uzaya giden Olsen, şirketinin ürettiği kameralarını uzayda deneme şansı da buldu. 2006 yılında ise İran asıllı ABD vatandaşı Anousheh An-sari uzay yolculuğunu gerçekleştirdi. Dünyanın ilk kadın uzay turisti olarak tarihe geçen Ansa-ri uzayda 10 gün kaldı. Ansari’den sonra uzaya giden beşinci isim ise Macar asıllı ABD vatandaşı Charles Simonyi oldu. Simonyi 2007 yılında uzaya gitti.

YOLCU BAŞINA 30 MİLYON DOLAR
Rusya’nın yolcu başına 30 milyon dolara yakın bir ücret aldığı belirtiliyor. Ancak birçok işadamı uzayı görebilmek için bu maliyeti göze almış durumda. Öyle ki Rusya’nın daha şimdiden 2009 yılına kadar tüm rezervasyonları dolu. Bu gelişmeler ışığında uzay yolculuğu için 2020 yılına kadar yılda 15 bin talep geleceğini tahmin ediyor.

Dünyalılar uzayda
4 Ekim 1957. Sovyetler’in Sputnik-I adlı uyduyu uzaya göndermesiyle Dünya’da uzay çağı başladı. 3 Kasım 1957. Sovyetler Sputnik-II uzay aracıyla, uzaya ilk canlıyı gönderdi. uzay aracında bulunan dişi köpeğin adı Laika idi. 4 Ekim 1959. Sovyet uzay aracı Luna-III, Ay’ın ilk fotoğraflarını çekti. 12 Nisan 1961. Sovyet kozmonot binbaşı Yuri Alekseyeviç Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. 16 Haziran 1963. Sovyet kozmonot Valentina Te-reşkova uzaya çıkan ilk kadın oldu.

18 Mart 1965. İnsanevladı ilk kez uzayda “yürüdü”. Sovyet kozmonot Alexei Leonov, Dünya’dan 2,177 km yükseklikte, Voştok-II adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boyunca boşlukta “yürüdü”. 21 Aralık 1968. İnsanevladı Ay’a ilk yolculuğu gerçekleştirdi. ABD’li astronotlar Frank Borinan, James Lovell ve William Anders’ten oluşan Apollo-8 ekibi 147 saat 42 dakika süren bir yolculuk sonrasında Ay’ın çevresinde yörüngeye girdi. 21 Temmuz 1969. Dünya insanı Ay’a ayak bastı. ABD, Florida’daki Cape Kennedy uzay üssünden fırlatılan Apollo-n uzay aracı, 4 Dünya günü sonrasında Ay’a ulaştı.

kaynak:birgün

Bu yazı bilim, haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

30 milyon dolar’a uzay gezisi …” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir