AKDENİZ ,EGE KİRLİ İSE KARADENİZ DEMEKKİ….?

İstanbul Üniversitesi tarafından Ege Denizi ve Akdeniz`de başlatılan bilimsel araştırmalar, denizlerin büyük bir bölümünün karadan ve denizden kaynaklanan geniş bir kirlilikle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.
Araştırma gemisinde kurulan laboratuarda yapılan bilimsel araştırmaların tamamlanan ilk bölümünde ortaya çıkan bulgular, bilim adamlarını şaşırttı.İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk başkanlığında 12 bilim adamının bulunduğu heyet, 10 Ağustos’ta deniz kirliliği, kirliliğe neden olan etkenler ve denizlerimizin geleceğine ilişkin bilimsel çalışma başlattı. Denizlerdeki yüzeysel kirlilik ve dip kirliliğinin inanılmaz boyutlarda olduğunu belirten Prof. Dr. Bayram Öztürk, bir ay sürecek çalışmaların ardından bilimsel raporları ve laboratuar sonuçlarını ilgili bakanlıklara sunarak, acil önlem alınmasını isteyeceklerini söyledi. stanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’na bağlı ‘Yunus` adlı araştırma gemisiyle yaklaşık 2 bin 500 mil yol katedilerek yapılan araştırmaların Bodrum- Orak Adası- Çökertme- Ören, Karacasöğüt ve Sedir Adası’nı kapsayan Gökova bölümünde fliplankton ve koliform için su ve zooplankton örnekleri alındından, Ağustos ayında yapılan tetkiklerde 8 sahilin kirli olduğu tespit edildi.Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından periyodik olarak yapılan deniz kirliliği ölçümlerinde, Ağustos ayında 22 sahilde tetkikler yapıldığı kaydedildi. 22 sahilden alınan numunelerden sadece 8 tanesinde koli basili sınırlarını aştığı belirtildi. Liman arkası, Deniz Kulübü, Kapuz Plajı, Uzunkum Plajı, Kilimli Hisar Arkası, Ereğli Askeri Plajı, Filyos iskele yanı ve Filyos Belediye Plajı`nda sınırların üzerinde kolibasiliye rastlanıldı. İl Sağlık Müdürlüğü alınan numuneler sonrasında kirli çıkan sahillerde denize girilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir