beyazperde’de film yağmuru..

14 yeni film sinemaseverlerle buluşacak . önceki sinema yazımda belirtiğim iki film “ejder kapanı” ve “eyvah eyvah’ı” da eklersek 16 yepyeni film gösterime girecek.  nejat işler ,cem yılmaz,demet evgar,ozan güven,özkan uğur,yavuz bingöl,beren saat,haluk bilginer,gülse birsel,sarp apak,müjdat gezen ,erol günaydın,mehmet ali alabora,okan bayülgen ,rasim öztekin,ilyas salman  gibi birbirinden çok tanınmış sanatçı ,oyuncu’nun oynadığı 14 farklı film önümüzdeki günlerde gösterime girecek. artık eskisi gibi tek tük değil, sinema seyircisine seçim hakkı tanıyıp ,keşke bunada gitseydik dedirten dönemide aştık. iyi seyirler..

11’E 10 KALA

Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 25 Eylül 2009
Yönetmen : Pelin Esmer
Senaryo : Pelin Esmer
Görüntü Yönetmeni : Özgür Eken
Yapım : 2009, Türkiye / Almanya / Fransa , 100 dk.

Oyuncular

Nejat İşler , Mithat Esmer , Tayanç Ayaydın  , Laçin Ceylan , Savaş Akova , Sinan Düğmeci
Mithat Bey, Emniyet Apartmanı sakinlerinden, emekli bir memurdur. En büyük tutkusu koleksiyon yapmaktır. Ali ise aynı apartmanın kapıcısıdır. Dünyaları çok farklı olan bu iki insan bir gün aynı amaç uğruna bir araya gelir: deprem korkusuyla, eskimiş binayı yıktırmak isteyen apartman sakinlerini vazgeçirmek.

Başta Mithat Bey’in koleksiyonunu devam ettirebilmesi ve Ali’nin işini kaybetmemesi amacıyla başlayan ilişkileri, fark etmeden birbirinin kaderlerini değiştirdikleri sırada sona erer.

11’e 10 Kala, Oyun adlı belgeseliyle uluslararası üne kavuşan Pelin Esmer’in ilk uzun metrajlı filmi. Film 16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü ‘nü Köprüdekiler ile paylaştı.

YAHŞİ BATI

Tür :   Komedi / Western
Gösterim Tarihi : 8 Ocak 2010
Yönetmen : Ömer Faruk Sorak
Senaryo : Cem Yılmaz
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Cem Yılmaz , Ozan Güven , Demet Evgar , Zafer Algöz , Özkan Uğur , Dilek Çelebi , Ferdi Sancar , Mazlum Çimen , Tuncay Özinel , Cansu Dere , Uğur Polat
Yahşi Batı’da, 1800’lü yılların sonunda iki Osmanlı’nın, dönemin padişahı tarafından gönderildikleri Amerika görevi sırasında başlarına gelen olaylar anlatılıyor.

KISKANMAK

Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 6 Kasım 2009
Yönetmen : Zeki Demirkubuz
Senaryo : Zeki Demirkubuz , Nahit Sırrı Örik (Kitap)
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Serhat Tutumluer , Berrak Tüzünataç , Nergis Öztürk
Zeki Demirkubuz, Nahit Sırrı Örik’in 1946 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarladı ve “Çirkin bir kadının bir gün fırsatını bulunca ne gibi trajedilere yol açabileceğini merak ettim.” diye özetliyor filmini.

1930’lu yılların Zonguldak’ında geçen film, aynı zamanda Demirkubuz’un ilk dönem filmi.

Kurtlar Vadisi Gladio

Tür :   Aksiyon / Polisiye / Macera  / Suç  / Tarihi  / Casusluk
Gösterim Tarihi : 20 Kasım 2009
Yönetmen : Sadullah Şentürk
Senaryo : Raci Şaşmaz , Bahadır Özdener , Cüneyt Aysan
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Musa Uzunlar
Kurtlar Vadisi Gladio…
Bir derin devlet ajanının, yıllar boyu hizmet ettiği Gladio ile hesaplaşma hikayesi…

İskender Büyük, derin devlet adına sayısız eylemde bulunmuş emekli bir istihbaratçıdır.

Karanlık geçmişi nedeniyle sanık sandalyesine oturtulduğunda, yanında, baronun gönderdiği genç ve tecrübesiz avukat Ayşe’den başka kimse yoktur.

Yargılanmasına göz yumanlarla hesaplaşmaya karar veren İskender Büyük, tüm bildiklerini bir bir anlatmaya başlar. İskender’in karanlık geçmişinin sayfaları arasında, ülkeyi yerinden sallayacak gerçekler gizlidir. Bu şok gerçeklerin işaret ettiği tek adres ise Gladio’dur.

İfadeleri ülkede her gün yeni bir gündem yaratırken, içindeki intikam duygusu da giderek büyümektedir. Elinde kalan son kartı oynamaktan başka şansı yoktur: Anlattıklarıyla, Gladio’nun ikinci adamı Fuat Aras’ı saklandığı yerden çıkarmak!

Ancak bu yolun sonunda İskender Büyük’ü hiç tahmin etmediği başka bir sürpriz beklemektedir. Yine bir oyunun parçası olmuştur… Üstelik bu kez oturtulduğu yer, konuşma şansının olduğu bir sanık sandalyesi dahi değildir…

KARANLIKTAKİLER
Tür :   Gerilim / Dram
Gösterim Tarihi : 2 Ekim 2009
Yönetmen : Çağan Irmak
Senaryo : Çağan Irmak
Görüntü Yönetmeni : Gökhan Tiryaki
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Şebnem Dilligil , Rıza Akın , Merih Atalay , Durul Bazan , Savaş Akova , Pınar Töre , Gülriz Şirinyan , Hilal Özbay , Güner Özkul , Derya Alabora (Umay) , Erdem Akakçe (Egemen) , Meral Çetinkaya (Gülseren)

Egemen 30’lu yaşlarını aşmış, bir reklam ajansında ofis boy olarak çalışan ve ilerleyen yaşına rağmen annesi Gülseren ile aynı evde yaşamak zorunda olan genç bir adamdır. Annesinin zihinsel kararmalarıyla geçen bir hayat Egemen için, evlerinin içine gizlenmiş, belki de sadece onlar için hazırlanmış ufak bir cehennem gibidir.

Gülseren içinse hayattaki tek varoluş nedenidir Egemen. Gerisi kâbus, sakinleştiriciler, bitmeyen bir huzursuzluk ve tedirgin bir ruhtur. Gençliğinde yaşadığı travmaların etkisiyle kendini ev yaşamına hapsetmiş ve hayatla bağlarını koparmıştır. Yanında olmasını istediği tek kişi Egemen’dir. Oğlunu ondan ayıracak olan herhangi bir düşünce bile onu ciddi bir çılgınlık nöbetine girmesi için yeterlidir.

Egemen’in tüm hayatını geçirdiği bu cehennemden uzaklaşarak, normal bir hayata yaklaştığı tek yerse, çalıştığı reklam şirketidir. İşi sayesinde dış hayatla bir bağ kurmak az da olsa annesinin karanlık dünyasından uzaklaştırır Egemen’i. Öte yandan patronu Umay’a duyduğu ilgi annesi Gülseren’in krizlerini tetiklemektedir.

Karanlıktakiler dışarıdan bakıldığında normal gözüken bir evin içine gizlenmiş küçük bir cehennemi anlatıyor. Orta sınıf ahlakının yargısıyla hayatı biçimlenmiş bir anne ve cehenneminde annesiyle beraber yaşamak zorunda kalan genç bir adamın, zaman zaman ürküten, zaman zaman gerilimli ve biraz da komik hikâyesi.

GECENİN KANATLARI
Tür :   Dram / Romantik  / Politik  / Suç
Gösterim Tarihi : 11 Aralık 2009
Yönetmen : Mahsun Kırmızıgül  Serdar Akar
Senaryo : Mahsun Kırmızıgül , Ahmet Küçükkayalı
Görüntü Yönetmeni : Mustafa Kuşcu
Müzik : Mahsun Kırmızıgül ,  Yıldıray Gürgen
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Erkan Petekkaya , Beren Saat , Yavuz Bingöl , Murat Ünalmış , Alper Kul , Teoman Kumbaracıbaşı , Arif Erkin , Cezmi Baskın , Ali Sürmeli , Ferit Kaya

Gece kod adlı terörist, yıllar önce bir polis baskınında ailesini kaybetmiştir. Bunun üzerine canlı bomba olmaya yemin eder, ama birini sevmesiyle birlikte artık aşka karşı da savaş vermek zorundadır.

7 Kocalı Hürmüz
Tür :   Romantik / Komedi  / Tarihi
Gösterim Tarihi : 20 Kasım 2009
Yönetmen : Ezel Akay
Senaryo : Gürsel Korat Sağlamöz
Görüntü Yönetmeni : Haik Kirakosyan
Müzik : Ender AKAY ,  Sunay Özgür
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Nurgül Yeşilçay , Gülse Birsel , Haluk Bilginer , Erkan Can , Memet Ali Alabora , Sarp Apak  , Cengiz Küçükayvaz , Öner Erkan , Cem Karakaya , Ezel Akay , Müjdat Gezen , Erol Günaydın , Zihni Göktay , Halit Akçatepe , Betül Arım , Pınar Çağlar Gençtürk , Nihal Menzil , Görkem Ece Ercan , Dilek Yorulmaz , Selen Görgüzel , Selahattin Taşdöğen , Çetin Sarıkartal , Aral Seskir , Vokaliz , Shaman  (danslar)
1800’lü yılların sonlarında İstanbul Taşkasap’ta yaşayan Hürmüz, değişik mesleklerden altı kişiyle hiçbir yasal yanı olmadan evlenmiştir. Her kocasını haftanın bir günü ağırlamakta, gönüllerini hoş etmekte, onlardan hediyeler almakta ve ekonomik sorunlarını çözmektedir.

Ancak, onun gönlü berber eşinin dükkânında gördüğü doktordadır. Bir hastalık uyduran Hürmüz doktoru da evine getirtir. Doktor da ona âşık olur… Bu andan sonra doktor ve Hürmüz, kendilerini karmaşık olduğu kadar, gülünç gelişmeler karşısında bulurlar.
Köprüdekiler
Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 16 Ekim 2009
Yönetmen : Aslı Özge
Görüntü Yönetmeni : Emre Erkmen
Yapım : 2009, Türkiye / Almanya , 87 dk.

Oyuncular

Murat Tokgöz (Murat) , Fikret Portakal (Fikret) , Umut İlker (Umut) , Cemile İlker (Cemile)

Fikret, Boğaziçi Köprüsü’nün sıkışık trafiğinde kaçak olarak gül satmaktadır. Ayn zamanda kendine düzgün bir iş de aramaktadır. Umut, her gün Boğaziçi Köprüsü’nü defalarca geçen taksi-dolmuş şoförüdür. Yeni evlidir ve karısı Cemile, dizilerde gördüğü hayatlardan etkilenmiştir. Umut karısını memnun etmek için daha güzel bir eve taşınmaya karar verir. Murat ise Boğaziçi Köprüsü’ne yeni transfer olmuş bir trafik polisidir. Binlerce arabanın içerisinde kendisini yalnız hissetmektedir, her gece internetten kendine kız arkadaş arar.

İstanbul’un kenar mahallelerinde oturup, her sabah iş için şehrin merkezine gelen bu üç adam hiç farkına varmadan her gün karşılaşırken, hayalleri de kesişmektedir.

Ödüllü kısa film yönetmeni Aslı Özge’nin ikinci uzun metraj çalışması, bu sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı Altın Lale Ulusal Yarışma bölümünde yarışıyor.

NEŞELİ HAYAT

Tür :   Komedi
Yönetmen : Yılmaz Erdoğan
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

BKM Mutfak Oyuncuları
Erdoğan bu filmi alışveriş merkezinde gördüğü bir tipten yola çıkarak yazdı; son derece naif bir karakterin serüvenlerini anlatıyor.

Kanal-İ-zasyon

Tür :   Komedi
Gösterim Tarihi : 23 Ekim 2009
Yönetmen : Alper Mestçi
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Okan Bayülgen , Hakan Yılmaz , Erol Günaydın , Rasim Öztekin , Serhat Özcan
Bir Televizyon kanalı olan Kanal-İ’de geçen olayların ve komik televizyon programlarının yer aldığı komedi filmi her kesimden insanı güldürme iddiasını taşıyor.

Saf Anadolu çocuğu İmdat’ın cam siliciliğinden Televizyon Kanalı Genel Müdürlüğü’ne ve Türkiye’nin rating rekortmeni bir yapımcıya dönüşmesini, rating rekorları kıran birbirinden ilginç ve absürd televizyon şov ve programlarını izlemeye hazır olun.

Büşra
Tür :   Dram
Yönetmen : Alper Çağlar
Senaryo : Bahadır Boysal , Alper Çağlar
Görüntü Yönetmeni : Ulaş Zeybek
Yapım : 2009, Türkiye , 105 dk.

Oyuncular

Mine Kılıç (Büşra) , Tayanç Ayaydın  (Yaman) , Çiğdem Batur (Alara) , Coşku Cem Akkaya (Ferit) , Kaan Urgancıoğlu

Usta çizer Bahadır Boysal’ın aynı adlı çizgi kahramanının sinema uyarlaması Büşra ’nın hikayesi; dört yalnız insanın, dört farklı bakış açısının ve dört trajik öykünün düğümlenmesiyle vücuda geliyor.

Fiyaskoya dönüşen türban defilelerinden, gençlerin çılgınca eğlendiği maskeli balolara, ara sokaklardan mahalle kavgalarına kadar İstanbul’un en güzel ve en kirli yerlerinin varolduğu, sevginin, baskının ve en önemlisi yalnızlığın sorgulandığı bir dram Büşra. Türkiye’nin ve Türklerin birbirlerini kırmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya meyilli olduğu bir dönemde, en insancıl ve doğal duyguların imkansız mücadelesi.

Sonunda ortaya çıkan kaçınılmaz trajedi ise, yaşadıkları toplumun en üzücü gerçeğini onlara mutlak bir biçimde anlatacak: Hoşgörü olmayan toplumlarda, insanlar yalnızlığa mahkumdur.

Çıngıraklı Top
Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 18 Eylül 2009
Yönetmen : Egemen Ertürk
Yapım : 2008, Türkiye

Oyuncular

İlyas Salman , Burak Önal , İpek Özkök , Zihni Göktay , Erkan Taşdöven

Eski bir futbol yıldızı olan Kerem’in parlak kariyeri geçirdiği sakatlıkla son bulur ve Kerem artık kendini içki ve kumara vermiştir.

Bir gün Boğaz Körler Derneği’nin futbol takımının antrenörü olur ve kendini toparlamaya başlar. Bu insanların verdiği hayat mücadelesini gördüğündeyse Kerem’in hayata bakış açısı değişecektir.

Kadrosu ünlü oyuncularla dolu olan Çıngıraklı Top sevgi dolu, neşeli, hayatla barışık körlerin hikayesini anlatırken seyirciyi güldürdüğü kadar duygusallaştırıyor da.

SONSUZ
Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 18 Eylül 2009
Yönetmen : Cemal Şan
Senaryo : Can Sinan
Yapım : 2009, Türkiye

Oyuncular

Ferhat Gündoğdu (Serhan) , İsmail Hacıoğlu (Volkan) , Süleyman Turan (Jön Süleyman) , Şevket Çoruh (Cihan) , Ayça Bingöl (Aylin) , Elif Sönmez (Tuğçe) , Rıza Kocaoğlu (Vedat)

Sonsuz, üç kanser hastasının hayata tutunma ve arkadaşlığını içinizi acıtacak bir senaryo ile anlatan bir hayat öyküsüdür.

13 yaşında töre cinayetiyle hapise girmiş ve 20 yılını ıslahevinde geçirmiş Serhan gün ışığını dahi göremeden kanser hastalığı yüzünden hastaneye yatar. Hastanede yatmakta olan eski aktör Süleyman Turan’la birbirlerine destek olurlar.

Arada sırada yanlarına katılan Volkan tedaviyi kabûl etmiyor ve sadece bayıldığında hastaneye uğruyordur. Süleyman’ı babası kadar severken, Serhan ile de anlaşamıyordur. Süleyman’ın Serhan’ın hayat hikâyesini anlatmasıyla Volkan Serhan’ı da alır çıkar hastaneden…
NEFES
Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 29 Ekim 2009
Yönetmen : Levent Semerci
Senaryo : Hakan Evrensel , M. İlker Altınay , Levent Semerci , Hakan Evrensel (Kitap)
Yapım : 2009, Türkiye
Güneydoğu’daki bir sınır karakolunda şehit olan askerlerin hikayesi.

Filmde, 2365 metre yükseklikleki ”Karabal” tepesindeki bir röle istasyonunu koruyan 40 kişilik bir timin orada yaşadıkları dönemde paylaştıkları acıları, sevinçleri ve mücadeleleri konu edinilir.

Hakan Evrensel’in Güneydoğu’dan Öyküler adlı kitabının uyarlaması olan film için Tahtalı Dağı’nda bir karakol kurulmuş ve oyuncuları Türkiye’nin farklı konservatuarlarında okuyan öğrencilerden seçilmiştir.

kaynak:beyazperde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir