birfikrimvar başlıyor ..

yaratıcılık olarak Türk insanının zekasının önüne başka bir zeka geçemez sanırım. oldukça yaratıcı ,esprili ,ironik bir hayat tarzımız, stilimiz var. genelde bu kıvrak zekayı ,avantajı olmazsa olmaz işlerde kullanmayı tercih ediyoruz. insan hayatını tehdit eden, tehlikeye sokan şeylerde ,kolay yoldan para kazanılcak işlerde kullanmayı yehliyoruz. bu zeka kaynağını doğru ,yararlı bir şekilde kullanmak için yönlendirilme gerekiyor. nasıl ufacık bir bebekten “katil” yaratan zihniyet bir yönlendirme ürünü ,bir çarpık kültürse ,insanların fikirlerini düşüncelerini birbiri yararına ortak bir amac için paylaşmaları da bir yönlendirme ürünü olmalı.bu bağlamda daha önce kanal d ‘de yapılan genç bakış programının yarışmalarının ,ntv de yapılan bilim yarışmaları örnek teşkil eder nitelikte. yeni vizyona gircek, uygulamaya geçicek olan “Bir Fikrin mi Var?” girişimcilik kültürünü yaymak ve yepyeni iş fikirlerini desteklemek için yola çıkıyor. Yarışmanın elemeleri Elazığ, İzmir, Adana, Ankara ve İstanbul’da yapılacak. Geleceğinize yön verecek bu yarışmaya katılmak için yapmanız gereken ilk olarak fikrinizi bulmak ve www.ntvmsnbc.com ile www.birfikrinmivar.com adresindeki başvuru formunu doldurup göndermek.

Elemelerde seçilecek proje ya da fikir sahipleri 10’ar kişilik gruplar halinde İstanbul’da aralarında ülkemizinin en önemli girişimlerinden oluşan jürinin karşısına çıkacak. Final bölümüne kalan 10 yarışmacı ise soruları yanıtlayacak, kendilerine verilen farklı görevleri tamamlamaya çalışarak jüriyi etkilemeye çalışacak. Değeri 1 milyonu bulacak ödüllerin de sahibi olacak yaratıcı fikir veya proje sahibi, belki de iş dünyasının gelecek yıllardaki yön verici isimlerinden biri olmak üzere ilk adımı atmış olacak. kim en iyi misafiri ağırladı ,en iyi yemeği yaptı yerine ,kim en iyi düşünceyi paylaştı ,fikri verdi daha geçerli her zaman.


2007’den bu tarafa düzenlenen ve bu süreçte 162 farklı üniversiteden 5.000’in üzerinde başvuru alarak kıran kırana bir mücadeleye ev sahipliği yapan ve her sene birinci gelen girişimcisinin hayalini gerçekleştirip ona şirket kurarak büyük ses getiren girişimcilik yarışması, bu sene daha güçlü ortaklar ve daha büyük ödüllerle NTV ekranında yer alacak.Geleceğinize yön verecek bu yarışmaya katılmak için yapmanız gereken ilk olarak fikir bulmak ve başvuru formu üzerinden doldurup göndermektir. İş fikriniz, Ar-Ge çalışması gerektiren bir ürün veya hizmet olabileceği gibi, var olan bir ürün veya hizmetin ticarileşme sürecindeki yenilikçi fikirlerden de oluşabilir. İş fikrinizin değerlendirilmesinde fikrin potansiyeli, uygulanabilirliği ve rekabet ortamı gibi kriterler ölçülecek. Ön elemeyi başarıyla geçip ilk 100 proje arasına girecek ekipler, finale kalmak için 10 hafta boyunca seçkin jüri üyelerine fikirlerini en iyi şekilde sunmaya çalışacak. Türkiye’nin haber kanalı NTV’de yayınlanacak bu sunumlarda amaç hem fikirleri etkili bir şekilde karşı tarafa aktarabilmek hem de jüri üyelerinin olası sorularını kısaca yanıtlayabilmek. Tüm elemeleri başarıyla geçen 10 ekip, kendilerini zorlu görevlerin ve deneyimli jüri üyelerinin beklediği yarı-finale çıkmaya hak kazanacaklar.

NASIL YARIŞACAKSINIZ ?
Ön elemeyi geçtiniz, jüriye sunumunuzu yaptınız ve ilk 10 ekip arasına girdiniz. Şimdi sıra, yarı-finalde belirlenen görevleri yerine getirmekte ve finale kalacak 4 ekip arasına girmek için kıyasıya mücadele etmekte! 2 hafta boyunca sürecek yarı-finalde, girişimciler özgüven, satış-pazarlama yeteneği ve grup çalışması gibi alanlarda kendilerini gösterecekleri ve jürinin gözüne girmeye çalışacakları farklı görevleri yerine getirecek. Tüm görevler stüdyo dışında ve önceden belirlenmiş şirketlerde gerçekleştirilecek. Yarışmacılar bir şirketin ürünlerini pazarlamaktan bir ekibi yönetmeye kadar farklı ödevleri yerine getirecek. Tüm sorumluluklarını başarıyla yerine getiren ve jürinin en beğendiği 4 ekip ise değeri 1.000.000 TL’ye varan ödülleri kazanmak için finale yükselecek!

Canlı yayınlanacak büyük finalde yarışmacılar, Türk iş dünyasından önemli işadamlarının da konuk jüri olarak katılacağı bu bölümde kendilerinin Türkiye’nin en çok gelecek vadeden girişimcisi olduğunu ikna etmeye çalışacak. Dereceye giren girişimci ve proje ise benzersiz ödüllerin yanı sıra, LabX Melek Yatırımcıları ve Özyeğin Üniversitesi aracılığı ile şirket finansmanı elde edecek ve böylece hayallerini gerçekleştirerek kendi şirketini kuracak.

Başvuru ve daha fazla bilgi için:
www.birfikrinmivar.com

ÖN ELEME YAPILACAK İLLER:
Adana – 1 Kasım Pazartesi
Yer: Seyhan Otel
Saat: 10:00

İstanbul – 3 Kasım Çarşamba
Yer: NTV Stüdyoları, Doğuş Power Center Maslak
Saat: 10:00

Ankara – 7 Kasım Pazar
Yer: NTV Ankara Bürosu Kazım Özalp Mh. Nenehatun Cad. No.99 Gaziosmanpaşa/Ankara
Saat: 10:00

kaynak:ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir