boeing’den yakıt pili denemeleri..

Tek kişilik ve 16.3 metre kanat açıklığına sahip test uçağının, yakıt pili enerjisiyle, saatte yaklaşık 100 km`lik hıza ulaşacağı tahmin ediliyor.Boeing`ten yapılan yazılı açıklamada, Boeing Avrupa Araştırma ve Teknoloji Birimi (BR&TE) ve Boeing`in Avrupalı iş ortakları tarafından 2003 yılında başlatılan Yakıt Pili Uygulamalı Uçak projesinin, tamamlanan sistem entegrasyonu aşamasıyla birlikte yer ve uçuş testlerine hazır hale geldiği bildirildi.

İspanya`da yapılacak uçuş testleri, dünyada ilk kez insanlı bir uçağın, sadece yakıt pillerinden güç alarak uçabileceğini ispatlamış olacak.

BR&TE Direktörü Francisco Escarti, Boeing`in yakıt pillerini gelecekte ticari uçakların öncelikli güç kaynağı olması için tasarlanmadığını belirterek, “Ancak bu tip testler, yeni teknolojinin küçük uçaklarla insansız hava araçlarında kullanılabilmesi açısından çok önemli” dedi.

Boeing yeni projesinde, geleneksel pervaneli uçaklara monte edilmiş bir elektrik motorunu çalıştırmak için, Proton Exchange Membrane (PEM) adı verilen ve yakıt piliyle lityum-iyon bataryalardan oluşan bir hibrit sistem kullanıyor. Yakıt pili uçağın seyir aşamasında gerekli tüm gücü sağlayabiliyor. En fazla gücün gerektiği kalkış ve iniş anında ise lityum-iyon bataryalar devreye giriyor.

kaynak:milliyet

Bu yazı bilim, haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir