buna kim inanır?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çernobil`de yaşanan nükleer patlamanın Karadeniz`de ve Türkiye`de kanser artışında rol oynamadığını açıkladı. Akdağ, kanser artışında sigara ve alkol tüketiminin etkili olduğunu söyledi.
Karadeniz Bölgesi Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması Sonuç Toplantısı” Swis Otel`de gerçekleşti. Toplantıya Sağlık Bakanı Recep Akdağ`ın yanısıra, Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü`nden Nazmi Bilir, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölüm`nden Yard. Doç. Dr Cengiz Yakıcıer, TAEK, Çekmece Nükleer Araştırma Eğitim Merkezi`nden Deniz Dalcı ve Ulusal Kanser Dayanışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Güllü katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Akdağ, 1986 yılında meydana gelen Çernobil faciasının Türk halkında köklü inançlar yarattığının, bunun başında da facianın Karadeniz Bölgesin`de kanser artışlarına neden olduğunun geldiğini anlattı.

Karadeniz`in bilimsel veriler ışığında incelendiğini söyleyen Akdağ, onrtaya çıkan sonucun 20 yıldır oluşan kanıyı doğrulamadığını bildirdi. Akdağ, Çernobil`de yaşanan nükleer patlamanın Karadeniz`de ve Türkiye`de kanser artışında rol oynamadığını açıkladı. Kanser artışındaki en önemli faktörün sigara, alkol ve kalorisi yüksek yiyecek tüketimi olduğuna işaret etti.

Vatandaşların çoğunun kanser konusundaki bilgiyi televizyondan edindiğini dile getiren Akdağ, sağlık konusunda yapılacak yayınlarda Sağlık Bakanlığı ile işbirliği önerdi

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir