çarşaf, kuran kursları ,chp…

başlık ilginç gelebilir. aslında partinin geçmişiyle günümüzü kıyaslamaya kalktığımız zaman bu başlık nasıl yazılabiliyor diye düşünebiliriz. hatta bazı ezberciler “solcuları” ” dinsiz” olarak tanımlarlar. kendilerince öyledir. bir tesellidir ,yada dindarlığını ispatlama çabasıdır. sanki “din”, “inanç” ,”ibade”t Allah ile kul arasında değilmişte ,şampiyonlar ligi yada uefa gibi birşeyde ,herkes “ibadet” ederse ,(onların)tanımladıkları gibi inanırsa şampiyonlar ligine direkt katılacakmışız gibi bir hava estirilir. hatta bu estirilen hava , 6-7 eylül olaylarını, Maraş,Çorum,Sivas gibi tarihimize kara leke olarak düşen katliamlara sebep olmuştur,oldurulmuştur. kimine göre “dinsizlerdir”, kimine göre “kominizm” ile camiler ,ibadethaneler son bulacaktır,kapatılacaktır. kominizm ,sosyalizm “tehlike” olarak gösterilmiştir. başkasının dini,inançi ,ibadeti bir başkasını neden alakadar ediyorsa ,buda ayrı bir soru işareti!.

nese başlıkla alakalı mevzuya gelirsek eğer;

bunca şeyden artık bıkmış olacakki “partinin demirbaşı”, “sol” olarak nitelendirilen ama soldan nasibini almamış “partinin lideri” bu halka yıllardır pompalanan tabuları yıkmak istediğinden olsa gerek önce Cumhuriyet Devrimlerinden KILIK-KIYAFET kanununu çiğneyerek KARA ÇARŞAFLIlara rozet takmış ,son olarak’da “yerel seçim yatırımı” olsa gerek( ki davos’da yapılan şov’un etkisinden korktuğundan bence) ,her mahalleye kuran kursları açılacağını söylemiş.

inanamadım, bu kadar mı “koltuk sevdalısı” ,bu kadar mı parti politikalarına ,altı ok’un verdiği “ağırlığa” zıt hareket edilir anlamıyorum.

“din düşmanı” falan değilim, “ibadet’e ,inanç’a” ,”dindarlara” falan da “düşman” değilim. her mahallede cami olabilir, kilise olabilir, sinegog olabilir. “inanç” saygı duyulması gereken bir harekettir ,kavramdır.

fakat bunu seçim malzemesi olarak kullanmak , hele “Türkiye Laiktir ,laik kalacak” diye insanların sokaklara dökülmesine önayak olan bir parti olmuşken ,örgüt olarak din ile devlet işlerini birbirine karıştırmak bardağı taşıran son damla olmuştur bence.

gerçekten laikliği savunan bir parti böyle davranmamalı ,tabiyki insanların en özgür hakkı olan “ibadet’e” sağlık ve eğitim’de fırsat eşitliği sağlandıktan sonra destek olunmalı, organize edilmeli ,bilgilendirilmeli ,bilinçlendirilmeli . fakat yerel seçimler öncesi “kuran kursu yapıcağım” diye ortaya çıkmak, bir önceki genel seçimler öncesi “Türkiye laiktir ,laik kalacak” diye ortaya çıkmak gömlek olmadı ,pantolon verelim demektir.

Zaman zaman’da “ATATÜRK’ün partisi “deyip de “prim” yapmak, “prim” yapmaya çalışmak tamamiyle bulduğu her fırsatı “oy” malzemesi olarak kullanmaktır, “fırsatçlıktır”.

diğer partileri zaten saymıyorum, chp’nin sağındakilerden bu politikaları gördük ,işittik . “hukuk” devletiyiz deyip, “faili meçhul cinayetlerin işlendiğini”. “laiklikten” bahsedip ,”irticai örgütlenmelere” “destek” olunduğu gördük.

şimdi’de yıllardır bir ağırlığı olan ,sol görünümlü sağ parti iç yüzünü göstermeye başlamış olsa gerek kuruluşuna ,partiyi kuran’a (MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e) tamamen ters bir şekilde hareket ediyor.

şeçim anketleride gösteriyorki , şimdikinden farklı birşey olmayacak gibi…

gine aynı sandalye sayısı ,gine aynı şeyler..

“ezber” ne zaman bozulur, işte o zaman taşlar yerinden oynar…

önceki chp yazım

karikatür evrensel gazetesi web sayfasından alıntıdır.(06.02.2009 tarihinde alınmıştır)evrensel gazetesi karikatür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir