cep telefonlarında Türkçe karakter sorunu ..

Son dönemlerde sms’lerde Türkçe karakter kullanıldığında daha fazla ücretlendirme yapılması yeni cep telefonu alanların başına gelmiştir. Sorun şu sebepten kaynaklanıyomuş: GSM standardında 2 alfabe tablosu tanımlanmış. Bunlardan biri Unicode alfabesi, diğeri ise her bir karakteri 7 bit uzunluğunda olan GSM alfabesi , Unicode alfabe tablosunda tablonun her bir elemanı 2 byte (=16 bit) uzunluğunda imiş. (1 byte = 8 bit)

GSM alfabesinde sadece 128 karakter bulunmakta ve bunların içinde Türkçe’deki ı, ğ, ş, İ, Äž, Ş harfleri bulunmamaktadır. SMS mesaj bilgisi için GSM’ de 140 byte ayrılmıştır. Bu GSM alfabesi kullanıldığında 140×8 /7 = 160 karakter alır.

Eğer Unicode alfabe kullanılırsa 140×8 / 16 = 70 karakter alır. Eğer bu limitler geçilirse yeni bir SMS oluşturularak mesajın devamı yeni SMS’ in içine yazılır. Örnek olarak 160 karakterlik Unicode Türkçe mesaj ancak 3 SMS (70+70+20 karakterden oluşan 3 mesaj) ile gönderilebilir. Bu sorundan dolayı bir çok cep telefonu kullanıcısı zarar görmekte.

İşte bu noktada Telekomünikasyon Kurumu bu konuyu çözmek üzere bir karar almış. Karar gereğince 01.01.2008 tarihine kadar GSM işletmecilerine süre tanınmış. Bu tarihten sonra bu şekilde oluşacak sms’lerden doğacak maliyeti GSM işletmecileri üstlenecekmiş. Yine 01.07.2008 tarihine kadar da cep telefonu üreticisi olan firmalara yazılımsal ve donanımsal olarak bu sorunu aşmaları için süre tanınmış. 01.07.2008 tarihinden sonra bu problemi taşıyan cihazların ülkemize girişi yasaklanmış.

Bu yazı teknoloji kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir