çöp yolda…

Kansere yol açtığı için gelişmiş ülkelerin sınırlarına dahi yaklaştırmadığı asbest maddesi, “Otapan” adlı gemi olarak rotasını Türkiye`ye çevirdi. Çevreciler “Sakın Türkiye`ye sokmayın” derken, Çevre Bakanlığı sökülmek için 7 yıl beklediği Hollanda`dan Aliağa`ya hareket eden geminin tehlike yaratmayacağı kanısında..

Türkiye ve Pakistan`a söktürüyorlar

EN tehlikeli kanser yapıcı maddelerden biri olan asbest, ısı yalıtımında kullanılırken karsinojen (kanser yapıcı) olduğu saptanınca tüm gelişmiş ülkelerde yasaklandı. Tehlikeli atıkların uluslararası ticaretini yasaklayan Basel Konvansiyonu`na göre asbest ithali yasak. Genelde 20 yaşın üzerindeki gemilerden çıkan asbestin, söküm esnasında özel bölmeli kızaklarla gemiden alınması gerekiyor. Ancak, bu işlem çok masraflı olduğundan, Batılı ülkeler böyle gemileri Türkiye ve Pakistan gibi ülkelere gönderiyor. Asbest tozu, akciğer bronşlarına yerleşerek kansere yol açıyor

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir