Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ,sonrası

Zaman zaman Türkmax kanalında KURTULUŞ filmi oluyor ,arada denk geldimi bakarım , insanın inanası gelmiyor .

Bide Çanakkale’de  şehitliğe gidip oraları gezmiştim birkaç yıl önce , insanda ne tüy kalıyo diklenmemiş ,nede sinir kalıyor.. sonrada nerden nereye diyor insan, diyeceksiniz ne oldu ki ,ne olmadıki ilk olarak 50 li yıllarda yapılan ilk anayasa değişikleri ile ezan tekrar arapça oldu ,Kore’ye asker yolladık sırf NATO denen örgüte girebilmek için, Kore Gazilerimiz Şehitlerimiz oldu o tarihlerde.

sonra 27 mayıs darbesi geldi ardından , Türkiye belkide 61 anayasası ile günümüzden bile demokratik ,sosyal bir anayasaya kavuşmuştuki ,ülkemizde oluşan darboğaz ,açlık sefalet ,ikinci dünya savaşı sonrası dünyanın genelinde oluşan kıtlıktan Türkiyede nasibini aldı ,tabii buraları aklıma geldiği kadarıyla özet ve direk geçiyorum ,aralarda atladığım çok önemli olaylar muhakkak olmuştur,kaldı ki hepsini yazmaya kalksam ,cumhuriyet sonrası tarihi yazmaya kalksam ne bu sayfalar nede bu sitenin alanı yeter.. neyse mevzuya devam edelim;

devrimci hareketler oldu ülkemizde insanca yaşam için ,dönemim parlementosu ,başbakanı(süleyman demirel) idami onayladılar. ÜÇ GENÇ İDAM EDİLDİ …

belkide Cumhuriyet tarihimizin en diri ,onurlu ,gururlu hareketi gerçekleşti KIBRISA çıkarma yapıldı, kıbrıs barış harekatı düzenlendi , ABD’ye rahmen …

ceremesini çekmedik değil sonra, ambargolar ,ülkemizde oluşan kıtlık ve sefaleti dahada körükledi… atladığım ve tam olarak tarihlerini hatırlayamadığım Ülkemize gelen ABD filosu ve yapılan marshall yardımlarınıda unutmamak lazım.. cumhuriyetin kurulduğu tarihten 50li yıllara kadar OSMANLI’dan kalan dış borçları ödeyip kapatan ülkemiz daha sonra borç yiğidin kamçısıdır diyip İMF denen fon’la tekrar borç geleneğinede devam etmiştir..

sonra ülkemizde devrimci ,politik, siyasi hareketler devam ederken maalesef katliamlar, idamlar ,çatışmalar oldu.. olaylı 1 mayıs ,Çorum,Maraş,Sivas katliamları Cumhuriyet tarihine kara leke olarak yazıldı..

SONRA ;

12EYLÜL , ülkemizin bu hale gelmesi için atılan en büyük temel diyebilirim ,şimdiki apolitik Türkiyeyi yaratan ,düşünmeyen toplumu yaratan ,dışarıya tam bağımlı hale gelen, zamanında ikiye bölünmüş ülkeyi (sağ-sol) ,şimdi beş belkide 6 parçaya bölen(dinci ,milliyetçi ,solcu ,aşırı solcu ,liberal ,laik ,anti laik, kapitalist ,muhafazakar gibi türevi integrali) ,herkesi bireysel düşünmeye iten, günü geçir ,hayatını yaşa yarını düşünme mantığını yaratan .. vb.gibi.

diyceksiniz yazının başlığı ile ne alakası var bütün bu olanların , öyle bir varki;

bunca şeyi yaşamış bir ülke Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL oldu diye kıyameti koparıyor , bunca zamandır nerdeydiniz(Cumhuryet mitingleri ,hop otorup hop kalkan bazı gazeteler ,TELEVİZYONLAR ve BAZI MUHALİF SİYASI PARTİLER ), Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığını Süleyman DEMİREL ,Turgut ÖZAL vede Kenan EVREN yaptı .. okadar konuşup eden insanlara sorarım ne farkı bu dört ismin… sırf eşinin başı Türbanlı meselesi ise ,zaten 12 eylül ektiğini biçiyor, ha başka bişey ise ben göremiyorum anlıyamıyorum ..

bildiğiniz ,gördüğünüz ,anlayabildiğiniz bişey varsa eğer yorum kısmına ekleyebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir