darbenin eşiğinden dönmüşüz…

Haftalık Nokta Dergi`sinin son sayısında yapılan habere göre, Emekli Deniz Kuvveden Komutanı Özden Örnek`in günlükleri yakın tarihli çok önemli bilgiler veriyor. Günlüklerdeki notlarda, Sarıkız ve Ayışığı kod isimleriyle ordu içerisinde örgütlenen darbelerden söz edilirken özellikle psikolojik savaş taktikleri önemli yer tutuyor. Adı geçen günlükten örnekler, tarihleriyle birlikte şöyle:

6 Aralık 2003
(…) AY (Aytaç Yalman)`in bazı rahatsızlıkları vardı. Kendini rahatlatmadan takıntıdan kurtulamayacaktı. Bu nedenle de Pazar günü tüm or`ları kahvaltıya davet etmişti. Buna neden or`lardan birinin vermiş olduğu bir cevaptı. Hepimiz AY`ın istifa etmesini kabul etmedik. Ve kendimize göre bir eylem planı yapmaya karar verdik.

Önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. Bu nedenle ben M.Ö.`ı davet edecektim. Sonra rektörler ile temas edip öğrencileri sokağa dökecektik.

Sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Dernekler ile temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik. Bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık Yukarıdakiler SARIKIZ olarak anılacaktı. Ayrıca bana ALABANDA isimli bir proje verdiler. Ben de onun hazırlığını yapacaktım.

12 Aralık 2003
(…) Sonra hepimiz SARIKIZ kapsamında yaptıklarımızı anlattık. Ben de İstanbul`da MÖ ile yaptığım konuşmayı ve gazetecilerin bu konuya ne kadar önem vermeleri gerektiği konusunda kendisine verdiğim mesajı, Rahmi Koç ile olan görüşmemizin özetini, Orhan Karabulut`a A.D. (Aydın Doğan) ile olan görüşmemizi anlattım ve 18 Aralık günü M.Ö. ile görüşme yapmaya karar verdik.

19 Aralık 2003
Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı general yaptıkları faaliyetler ile ilgili olarak sadece bana özel bir birifıng verdi. AKP hükümetini demokratik kurallar içerisinde zayıflatmak için neler yapılması gerekiyorsa hepsi düşünülmüş ve uygulamaya geçmişler.

5 Şubat 2004
(…) Önce darbe olabilir mi konusunu açtık. Amacım Şener yokken onunla teke tek konuşarak fikirlerimi ona söylemekti. Nitekim darbe konusundaki fikirlerimi ona naklettim ve zannediyorum benimle aynı fikirde oldu. (…)

28 Şubat 2004
izpoo`te kuvvet komutanları ile bizim evde toplandık. Amacımız Kıbrıs meselesini değerlendirmek ve Denktaş`tan aldığımız birçok özel ve gizli mektupları değerlendirmekti. (…) Hükümete karşı bir tepki olarak da hem Kıbrıs`ta hem de anavatanda gösterilere ve ulusal platformda toplantılara 3 Mart`tan itibaren başlanacaktı. (…)

15 Mart 2004
Sabah bir ara beni Jandarma Genel Komutanı aradı. “Genelkurmay Başkanı her şeyi biliyor. Biraz önce beni aradı. Hemen öğleyin biraraya gelmemiz lazım” dedi. Kendisine neleri bildiğini sordum, Jandarma tesislerinde Ömer İzgi ile yemek yediğimizi biliyor. Hemen hemen herşeyi biliyor, dedi.

24 Nisan 2004
(…) Akşam Jandarma Genel Komutanı`nın evinde yemeğe gittik. Genelkurmay Başkanı gittikten sonra aramızda konuştuk. Anladığım kadarı ile Jandarma Genel Komutanı ile Hava Kuvvetleri Komutanı hala bozuklar. Amaçları illaki darbe yapalım ve AKP`ni uzak-laştıralım.

Yapalım da, Kara Kuvvetleri Komutanı olmazsa nasıl olur, bunu düşünen yok. Hava Kuvvetleri Komutanı`nı fena bozdum, zira vatanını sadece o seviyor ve ona destek verilmiyormuş pozlarında. Üstelik ne söylediğini kendisi de anlamıyor. Şener hala darbeye ümidini bağlamış durumda. Bana “çok erken çözüldük, daha direnmeliydik” demez mi.

Ayışığı`nı Eruygur planladı
Başlangıçta birlikte hareket eden dört kuvvet komutanı zamanla görüş ayrılığına düşünce, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tek başına ‘Ay Işığı` adı verilen bir başka darbe planı yaptı. Eruygur önce diğer üç komutanı da plana dahil etmeye çalıştı ancak başaramadı. Bu plana yalnızca dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahi Fırtına destek verdi. Darbenin power-point sunumları planı bile hazırlandı.

Hayranlıkla dinledim. Kendilerine birkaç konuda görüşlerimi söyledim. Alınacak tedbirler içersinde afiş asmaktan gazetelerde ilanlar vermeye kadar değişen birçok hal tarzları vardı. Bu çalışmaya “Cumhuriyet Platformu” ismini vermişler.

kaynak:birgün

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir