demek ‘ki “kader” değilmiş !!

evet davulun sesi uzaktan hoş gelir !! , şili’deki maden işçilerinin kurtarılması ile bizim Zonguldak’taki işçilerimizin cenazelerine ulaşma işlemi tamamen birbirinden farklı şeyler. kolay geliyor adam’a  öle , “hani bizim cenazelerimiz niye çıkartılmadı aylar oldu , nerdeyse 1 sene olacak”  diye söylenmek .

fakat zihniyet , anlayış ,niyet tamamen kendini ele veriyor. herşey apacık ortada !!

Türkiye Cumhuriyeti olarak insan hayatına değer vermediğimiz gibi ,geride kalan insanların maneviyatına ,saygı duyulması gereken inançlarına da saygımız yok. herşey sözde ,göz boyama ,oy kapma yarışı.

belkide seçimler bekleniyor cenazelerin çıkartılması için?

bizim ülkemizde adet ya , seçim öncesi köstebek yuvasına dönmüş yolları asfaltlayan belediye başkanına

sanki asfaltı kendi elleriyle döküyormuş gibi ” çalışıyor yahu ,oyumu buna vercem ” demek. halbuki kimse şu ezberi bozmaz !!

asfalt dökmek ,altyapı çalışmaları yapmak vb. gibi işler belediyenin asli görevi , yapmak zorunda !! kaldı ki ,bir ekip çalışması ürünü belediyecilik , her işte olduğu gibi .

bunu yaparak kendini öven  görevli  bizlere keyif bahşetmiyor hoş.

bu karadon gelik servis kuyusunun durumuda aynen böyle , TTK yetkililerinden tutunda ,çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına ,enerji bakanlığına kadar herkes suskunluk içinde bekliyor. halbuki bu işi neticelendirmek görevleri .

dünyada böyle durumlar yaşamış ,madencilik deneyimleri ,tecrübeleri olan ülkeler ,firmalar illaki vardır.

discovery’de ,national geographic ‘de izliyoruz. ne çalışmalar ,ne projeler ,ne kurtarma operasyonları yapıyorlar.

şartlar zor, gidip kuyuya bakan biri olarak imkanları düşününce , Zonguldak’ın madencilik altyapısını ,Türkiye’nin madencilik altyapısını düşününce o kadar’da karamsar değilim.

ilk başlarda ,herkes umutsuz beklerken , insanların yürekleri kor kor yanarken Çinli firma ile görüşüldüğünü yapılacağını söylenmişti, açıklanmıştı.

belki insanların yüreklerine bir nebze olsun su serpmek ,tepkileri nötürlemek için ,belki de gerçekten umutlu bir bekleyişti.

lakin umutlu bekleyiş ,süküt-ü hayal oldu ..

e böyle durumlarda bir B planı olmalı ,olmak zorunda.Üniversiteler ,özel sektör ,TTK mühendisleri ,çalışanları pek ala bunu yapabilir benim kanımca .

hadi diyelim etüd yapıldı, “olmaz yapamayız” dendi.

Türkiye’de ciddi kurumsallaşmış firmalar var, Türkiye’de bu işi yapmaya cesaret eden firma yok  ise , Dünya’da illa’ki vardır.

hiç bunlarla irtibata geçildimi ,araştırma yapıldı mı?

parasıyla değilmi?

TTK’nın yıllık harcamaları küçümsenecek ölçüde değil.  yer altına dünya kadar yatırım yapılıyor ,hak ediyor da!!

çünkü Zonguldak maden kenti ,madencilerin kenti . KARAELMAS!!

demek ki bu dediklerimle alakalı değil , bu raddeye gelene kadar anlaşılıyor ki biz TC olarak insan hayatına değer vermiyoruz. insanlığı ,insanları köle olarak görüyoruz, emek sömürüsü yapıyoruz. seçimden seçime şeçmenlerimize “kaderle çıkarılan” kömür dağıtıyoruz. kadrolaşmalarla haketmeyen insanları haketmedikleri yerlere getiriyoruz. nohutla ,bulgurla, tapuyla “oyları” alıp işimize bakıyoruz.

zaten “karnını doyurmaktan” başka amacı olmayan duruma getirilen  insanlarımız tepkisizleştirilmiş durumda.

tepkisiz toplumlar güdülmeye mahkumdur atasözü’de bizlerin artık ne kadar kısır döngüye bağlandığımızı da perçinleyen bir kanıt. Zonguldak gibi bir kent’de ,sendikaların faal olarak var olduğu işçi kentinde sendikanın bu eylemsizliğe karşı tepki koymamasıda apayrı bir soru işareti. neden “herhangi işlem yapmazsanız şu şu zamanlar içerisinde greve gidiyoruz ” diye bir yaptırım uygulamıyorlar . düşündürücü !!

eğitimin ,sağlık sisteminin ticarileştiği , üniversitelerin kadrolaşmalarla çiflik haline döndürüldüğü ülkemizde neden bu kadar basiretsiz olduğumuzda bir başka kısır döngü sebebi.

tersanelerde kaybettiğimiz işçilerimizde sırf taşeronlaşma ile , ihmal ile alakalı kayıplar ,yaşanmışlıklar değil.

sistemimiz ,düzenimiz insan hayatı ,insanca yaşam için değil ,kardeşçe yaşamak üzerine değil , rant sistemi üzerine .silah satan ,kömür çıkaran,gemiyi yüzdüren  patronlar para kazanıyor.

gerisi fasa fiso!!

oy getirisi olsa idi belki karadon’daki cenazeler 1 ay gibi kısa bir sürede çıkartılabilirdi’de !!

kim bilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir