doğalgaz iç tesisat kontrol zorunluluğu …

ufak bir araştırmayla öğrendim ki ilk kurulan tesisatların kurulum yılının 1992 olduğunu düşününce ,tesisatların yetkililerce insan sağlığı mevzu bahis olduğun için kontrol edilip ,onaylanması oldukça önemli bir hareket olacaktır.

bununla ilgili olarak İGDAS EPDK’ya kontrol zorunluluğu getirmesi için başvurmuş, oldukça yerinde mantıklı bir hareket olduğu düşünüyorum. bu zorunluluk ilgili olarak geçtiğimiz yılbaşında kaybettiğimiz üniversite öğrencilerini düşününce yapılacak olan uygulamanın hiç şakasının olmadığını da ek olarak söylemeliyim.

gelelim haberle ilgili detay’a ;

İGDAŞ, doğalgaz kullanımının güvenliliğini sürdürebilmek için, iç tesisatların zaman içerisinde meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı, periyodik olarak kontrol edilmesinin zorunlu hale getirilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) önerilerini sundu. EPDK’nın olumlu baktığı düzenlemeyle, vatandaşlar iç tesisatlarını, yetkili tesisatçı firmalara kontrol ettirerek, doğalgaz kullanım uygunluk belgesi alacaklar ve doğalgaz dağıtım şirketlerine beyan edecekler. Uygunluk belgesi almayan abonelerin gazı kesilecek. EPDK eğer uygulamayı zorunlu hale getirirse, Türkiye’deki tüm doğalgaz aboneleri için geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir