Dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında yer alan Rus Lukoil, Zonguldak’ta 2.5 milyar dolarlık yatırımla rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurdu

Dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında yer alan Rus Lukoil, Zonguldak’ta 2.5 milyar dolarlık yatırımla rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurdu

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Rus Lukoil şirketi, Zonguldak’ta 2-2.5 milyar dolarlık yatırımla, 8 ile 10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) başvurdu.
Lukoil Başkan Yardımcısı Nicolae Ciornii başkanlığında bir heyet, geçen hafta Ankara’ya gelerek EPDK Başkanı Yusuf Günay’la bir toplantı yaptı.

Lukoil heyeti, Zonguldak’ta yatırım tutarı 2 ile 2.5 milyar dolar arasında değişecek ve yılda 8-10 milyon ton arasında ham petrol işleme kapasitesine sahip bir rafineri kurmak istediklerini bildirdi.

Lukoil Başkan Yardımcısı Ciornii toplantıda şunları söyledi:
“Zonguldak’a kurulacak rafineride Rusya ve Kazakistan’dan getirilecek ham petrolü işlemeyi planlıyoruz. Rafineri yatırımı konusunda Kazakistan Cumhuriyeti yönetimi ile mutabakat sağladık. Zonguldak’ta, Lukoil’in yanı sıra Kazak ve Türk şirketlerinin katılacağı uluslararası bir konsorsiyum oluşturmak istiyoruz.”

İzmit rafinerisi kadar
Lukoil’in Zonguldak’a kurmak istediği 8-10 milyon ton kapasiteli rafineri, Tüpraş’ın İzmit rafinerisine yakın bir kapasitede olacak. İzmit rafinerisinin kapasitesi, 1982’deki yenileme çalışmasıyla 11.5 milyon tona yükseltilmişti.
Şirketin, rafineriye petrol ürünlerinin alınması ve depolanması için 1 milyon ton kapasiteli bir terminal inşa etmek için proje hazırlığı yaptığı da öğrenildi.

Ciornii, Türkiye’de ciddi bir rafineri ihtiyacı olduğunu, petrol ürünlerinde talep ile arz arasındaki farkın yılda 5.5-6 milyon tona ulaştığını ve bu farkın her yıl yüzde 5 oranında artacağını belirtti.
Türkiye’de Avrupa standartlarına uygun, modern bir rafineri kurmak istediklerini ifade eden Lukoil yöneticileri, böylece Türkiye iç pazarında beyaz petrol ürünleri açığının kapatılacağını söylediler. Rafineri sayesinde lojistik maliyetlerin azaltılarak petrol ürünü fiyatlarının düşeceğini kaydeden Lukoil yetkilileri, İstanbul Boğazı’ndaki yoğunluğun da azalacağını kaydettiler.

‘Ümit verici bir gelişme’
Lukoil’in yatırım talebini incelediklerini belirten EPDK Başkanı Yusuf Günay, böyle bir yatırım talebinin hem Türkiye hem de gelişmekte olan akaryakıt piyasası için ümit verici olduğunu söyledi.
Günay, “Lukoil yetkilileri, projenin hazırlanması ve arazi tahsisiyle lisans konularında onay istediler. Biz de izinleri alarak evraklarını tamamlamalarını istedik. İnceleyip karar vereceğiz” dedi.

Dağıtım için de başvurmuştu
Lukoil şirketi, Türkiye akaryakıt piyasasında Lukoil Eurasia adıyla dağıtım şirketi kurmak için de lisans başvurusunda bulunmuştu.
Uzmanlar, Lukoil’in dünyanın en fazla petrol rezervine sahip şirketi olduğunu, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesine ortaklığının da gündeme geldiğine dikkat çektiler.

Uzmanlar şirketin Türkiye’de rafineri kurması halinde, kendi petrolünü Türkiye’de rafine edip pazarlamak gibi çok büyük bir imkâna sahip olacağını ifade ettiler.

Lukoil Başkan Yardımcısı Ciornii, Rus basınına verdiği demeçte, Türkiye akaryakıt piyasasının yüzde 20’sine hakim olmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında yer alan Rus Lukoil, Zonguldak’ta 2.5 milyar dolarlık yatırımla rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurdu” hakkında 5 yorum

 1. gani YILDIZ

  TEMİZ İYİ ŞİRKETLERİN ÜLKEMİZDE İSTİHKAM YARATMASI GÜZEL ŞEY ANTALYADA İKAMET ETMEKTEYİM PETROL İSTASYONU YERİM VAR GÖRÜŞEBİLİRİZ TANIŞMAK İSTERİM TELOFONUM 0 539 6787800

  Cevapla
 2. Konuk Halis

  (E-5)ISTANBUL-ANKARA kara yolunda ADAPAZARI-AKYAZI Mevkiinde 15000 m²lik Arsam var, Petrol istasyonu icin sonderecede idialdir ilgilenenlere duyrulur Karayolu cepesi 450 metredir,Satilikdir.
  E-mail : konukhalisdogan@hotmail.fr tel: 00333 88 89 23 39

  Cevapla
 3. ahmet bilekyiğit

  karaman ereğli yolu üzerinde şuanda inşaatı devam etmekte olan petrol istasyonumuz için görüşmek istiyorum ilgi ve alakanızı bekliyorum

  Cevapla
 4. mustafa oğul

  MERHABA BEN MUSTAFA UZUN ARAÇ ŞÖFÖRÜYÜM AYRICA MACK VİNÇ OPR.VE İSKANBER ŞÖFÖRÜYÜM ÇALIŞMAK İSTİYORUM SEYAHAT ENGELLİM YOK DÜNYANIN NERESİ OLURSA OLSUN ÇALIŞABİLİRİM DAHA ÖNCE ÇALIŞTIĞIM ŞİRLETLER=K.C.A. DEUTAG. SHELL.ALLADİN MİDLE EAST ŞTİ.PRENCO.TELEFON NUMARAM=+9005367912263

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir