Erdal Eren 27 yıl önce idam edildi..

Erdal Eren’i idama götüren yargılama süreci 2 Şubat 1980’de yakalanmasıyla başladı. 30 Ocak 1980’de ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in Bakan koruması tarafından öldürülmesinin ardından 2 Şubat’ta düzenlenen gösteride çatışma çıktı. Çatışma sırasında er Zekeriya Önge öldü.Erdal Eren ile birlikte 24 kişi gözaltına alındı.Erdal Eren adeta “jet hızıyla” yargılandı ve 19 Mart 1980’de idama mahkum oldu.
Öncelikle, Erdal Eren idam edildiğinde henüz 17 yaşındaydı. Dava boyunca suçsuz olduğunu söyleyip durdu. Öldürülen asker sırtından vurulmuştu, erdal eren önden ateş ettiğini söylüyordu. erdal eren’in tabancası ile askeri öldüren merminin balistik incelemesi yapılmamıştı…

Dava üzerinde daha bir çok soru işareti vardı. Ama karar verilmişti. 12 Aralık 1980 günü Kenan Evren başkanlığında toplanan Konsey, Erdal Eren’in idam kararını birkaç dakikada aldı. Zabıtlara, idam kararıyla ilgili Kenan Evren’in bir cümlesi yazıldı: “Kabul edilmiştir. Allah taksiratını affetsin.”

Erdal Eren, 13 Aralık 1980 günü Ankara Merkez Cezaevi’nde idam edildi. İlk idam edilen devrimci Necdet Adalı idi. 7 Ekim 1980’de idam edilen Adalı’nın ardından, 25 Ekim 1980’de Serdar Soyergin idam edildi. 13 Aralık’ta idam edilen erdal eren’den sonra da idamlar devam etti. 1980 ile 1984 yılları arasında tam 50 kişi idam edildi. İdam kararını verenlerden Kenan Evren, yıllar sonra bile kararlarından pişmanlık duymadığını gururla anlatıp durdu kameralara…

Sezen Aksu son bakış’ı ,Teoman iki çocuk’u ,Mor ve ötesi’de darbeyi yazmış Erdal Eren için ;

Sezen Aksu’nun gözleri bir gün gazetede yayımlanan Erdal Eren fotoğrafına takılır… Öylesine masum, öylesine ölümden uzak, öylesine genç ki… Bir de hikayesini okur. Ama onu asıl vuran o son bakış fotoğrafıdır(fotografı ise çeken Gazeteci Savaş Ay)… Sözleri Aysel Gürel’le yazılır. Ve Onno Tunç’la birlikte bestelenip hayata karışır, bir ağıt gibi söylenir… Her şey açıktır!

Bir an duruşu gibi
Ömrün gidişi gibi
Veda ederken aşk ateşi gibi söner
iç çekişler
Amman amman yandım aman
Acı yüzler kurşun gibi izler
Son bakıştaki o gözler kaldı
aklımızda

Teoman, şarkıda bahsedilen iki kişinin de akrabası olduğunu söyledi.
Teoman’ın geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ‘Renkli Rüyalar Oteli’ adlı albümünde yer alan ‘İki Çocuk’ adlı şarkı, duygusal sözleriyle albümün en konuşulan şarkısı olmayı başardı. Teoman , Erdal Eren ve Zekeriya Önge’nin akrabası olduğunu açıkladı. Şarkıda; 1980 yılında bir korsan gösteri sırasında tam kalbine isabet eden bir kurşunla öldürülen 20 yaşındaki inzibat eri Zekeriya Önge ile onu vurduğu gerekçesiyle idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren’i ve onların anneleri anlatılıyor.

iki çocuk
el sallamıştı annesine bayram izni dönüşünde
hissetmiş miydi oğlunu kurşun kalbi deldiğinde

kan revan içinde yanyana aynı köPage Rankingüde
annelerinin rüyalarında öldükleri yaşlarıyla
ateşi harlı delikanlılar
ne şehit ne kahramanlar
düşmansız bir savaşta
düştüler kalkmayacaklar

emin değildi kendi bile dokunmuş muydu tetiğine
kesin olan tek şeyse en yakın mahkumdu ipe

kalpte kurşun ilmek boyunda iki çocuk ölüm karşısında
hep çocuk kalacaklar büyümeden birer tabutta
ama yaşıyorlar, gülüyorlar annelerinin rüyalarında

ve son olarak Mor ve ötesi’nin Darbe şarkısının sözleri…

evreni gördüm
sıkı olaydı
binlerce insan
ölürken “netekim”
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
bu kadar kaos
bize fazlaydı ki

bir darbe
geldi başıma
bir darbe

erdal’ı gördüm
darağacında
onaltı yaşında
ölürken “netekim”
bir şey yapmazdı
sadece bakardı
sonrası serbest
sonrası pazar

bir darbe
geldi başıma
bir darbe
ben gitmeden
divan-ı harbe
sen gitmeden
bir darbe

sakla kendini
sağlam bir rövanş için

asmayalım da besleyelim mi?
———————————————————————————————–

bunca olan olaydan ,acılardan sonra 12eylül darbesi veya diğer darbelerin neye hizmet ettiği ,kimlere çalıştığı ,neleri körüklediği ve bunları görüp olan bitene müdahele eden ,etmek isteyenlerin ne denli haklı olduğu ortada değilmi?
12 eylül sonrası terörlemi boğuşmuyoruz , enflasyonlamı boğuşmuyoruz ,ülkemizin apolitikleştirilmesinimi yada eğitimsizliği ,işsizliği , kafatasçılığımı yaşamıyoruz .. hepsi ama hepsi irticada bunlara dahil 12 eylül sonra güçlenen ,hortlayan ,yada hortlatılan sorunlar değilmi?

Erdal Eren 27 yıl önce idam edildi..” hakkında bir yorum

  1. DİLARA

    YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE KAHROLSUN FAŞİZM **************************************************************************TÜRKİYEYİ AMERİKAYA SATMAYA ÇALIŞIYORLAR EYY MİLLET UYAN

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir