eşşek’ten hem çevreci hem de ekonomik çöp toplama..

İtalya’nın güneyindeki Sicilya adasının bir kasabasında çöplerin daha çevreci, daha ekonomik ve daha etkili toplanması amacıyla kamyonlar yerine eşekler kullanılıyor. Palermo’ya bağlı 10 bin nüfuslu Castelbuono kasabası belediyesinin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Mario Cicero, ellerindeki dört çöp kamyonunu aralık ayında altı eşekle değiştirdiklerini belirtiyor.

Cicero, “Kirliliğe neden olan yakıtları kullanan kamyonları eşeklerle değiştirerek, ekonomik açıdan tasarrufta bulunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda daha temiz bir çevreye katkıda bulunuyoruz” diyor. Bir eşeğin yaklaşık 1.200 avroya (yaklaşık 2 bin YTL) satın alınması ve besleme ile bakımına yılda 2 bin avro harcanmasına karşılık, bir çöp kamyonunun 30 bin avroya satın alındığını, yıllık masrafının da 7 bin ila 8 bin avro olduğunu belirten Cicero, Castelbuono eşeklerinin aralık ayından bu yana 140 bin 240 kilo atık topladıklarını belirtiyor. Trafik sıkışıklığından etkilenmeyen ve dar sokaklara rahatlıkla girebilen çöpçü eşekler, ‘ekolojik operatör’ adı verilen görevlilerce yönetiliyor.

kaynak:birgün

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir