FB-GS maçı öncesi -sonrası

maç her zamanki gibi gergin başladı tabiyki ,malum kadiköy’de . senelerin verdiği bir baskı var topçularda, fb’de her zaman olduğu gibi şampiyonlar ligi finali oynarmışcasına motive ,istekli. bizim galatasaray topçuları ise donuk,isteksiz,mantıksız..

belki sabri istekli, biraz keita hırslı başka sayamıyorum . ayhan şuursuz ,mustafa sarp öle , liberoluktan uzak hal ve hareketler içerisindeler . sürekli al gülüm ver gülüm hali, bile aldıkarı topu pres yiyip kaptırma ,pas attıkları takım arkadaşıda pres halinde takım arkadaşı olma durumunda. hücüm oyuncularından birtek arda savunmasına yardım ediyor. keita ,elano, sonradan oyuna giren nonda ofansif ağırlıklı oyuncular. gökhan zan yenilen iki goldede mevkisinde değildi , hakan balta izledi . hatta hakan balta futbol hayatının en kötü topunu oynadı ,attığı gol biraz puanını yükseltmiştir. sabri bişeyler yapmaya çalıştı fakat ,fenerin zaman zaman önde basan topu ,etkisiz kıldı. ilk 20 dakika fb oyuna hakimdi , ondan sonra ilk yarı sonuna kadar maç ortada geçti, ikinci yarı istekli ama beceriksiz bir gs vardı. hele leo franco’nun aynı hatayı iki defa yapması ve ikinci hatada penaltıya sebep olması leo için düşündüğüm bütün olumlu düşünceleri hafızamdan sildi diyebilirim. büyük maçların kalecisi değil kesinlikle.

brezilya milli takımının oyuncusu elano’ya gelince ,”ben lincoln’e benzemen demişti ” ayağının tozuyla. yalan yok, lincoln bile takıma elanodan daha faydalıydı ilk geldiği zamanlar. sonra ipin ucunu kaçırmıştı. elanonun yaptığı ne bir ara pas, ne bir derinlemesine pas,ne bir oyun kurma hazırlama hareketi,ne savunmaya yardım eder bir hareket var.

arda’da kötü gününde olunca maalesef ,oyun olarak rakip takıma karşı yeterli olamadık. hele keita’nın gördüğü kırmızı kart’ıda düşünce maçın kırılma anı diyebilirim.

gelelim hakemin yönetimine ,

maçın henüz başında yardımcı hakeminin kafası yarılmış ,dikiş atılmış hangi dünya hakemi maçı başlatır hayretler içerisindeyim. şampiyonlar liginde aynısı olsa ne olurdu herkes biliyor.

fb’li futbolcuların aralarına arda’yı alıp ,iteleyip kakalaması ne fair play ruhuna yakıştı ,nede dünyanın sayılı derbisi sayılan fb-gs maçının prestijine.

ama fair play’i bir yana bırakarak şunu söylemeliyim ki ,eğer gerekli ceza verilmezse , aynı hareketi nasıl olsa cezasız kalıyor diye düşünerek ali sami yen stadında fb ‘li topçulara yapılmasını isterim. hiç’de taraftar falan olamam, holigan gibi düşünürüm.

cezalar bunun içindir , sen eğer cezalandırmazsan , üstü file gerilmiş gs’li taraftarların su şisesi attığını söylersen eğer bu iş kemal sunal filmine döner ,ki döndüde zaten !!

“sen benim hıyar tarlama girdin, ben senin kabak tarlana girmedim” olur  !!!

artık buna birileri dur demeli ,aynı tadsız olaylar ali sami yen’de oldu TFF’nin verdiği ceza ortada ,burda hakemin kafası yarıldı, misafır takım oyuncuları tartaklandı .

ceza hiç de etkili ,caydırıcı değil..

ilk golün ofsayt olduğunu belirtip geçiçem sadece ,böyle pozizyonlar hatalar, dünya kupası finallerinde bile yaşanıyor. olacakda ..

penaltıya gelince ,leo ‘nun hatası bize belkide kazanacağımız maçı kaybettirdi denebilir.

kırmızı kart yukarda belirtiğim gibi maçın kırılma anlarından biriydi ,ikinci yarı isteksiz ama etkili oyuncularımızla oyun kontrolünü ele geçirmiştik.

üçüncü gol’den önce aydın’nın beceriksizce kaçırdığı ,harcadığı pozizyon varki derbilerde bölye pozizyonlar kaçmamalı ,aydın’ın iyi bir galatasaray’lı olduğunu düşünüyorum. vestel-manisa’ya gidip geldikten sonra kendini geliştirmiş bir aydın vardı ,fakat galatasaray’a geldiği iki sezondur üstüne birşey koymadan devam ediyor. frank ribery gibi hızlı ve etkili bir oyuncu fakat kontrölsüz hareket ediyor çoğu zaman.

ilerisi için çok etkili ,vazgeçilmez olacağını düşünüyorum.

son olarak galatasaray yönetimine bir iki çift lafım olacak. geçen sene oynanan başarız oyuna değil de sürekli rakip takımlara,TFF’ye ve sakatlıklara bağladılar başarısızlığı. bu senede aynı hatayı yaparlarsa bu olağan üstü yıldızlarda ,yeteneklerle dolu takımı harcarlar . kaldı ki bucaspor maçında bile disiplinsiz ,etkisiz,şuursuz bir galatasaray vardı . az kaldı Türkiye kupasındanda eleneceklerdi, bucaspor becerikli olsaydı.

spor içinde , , , , , , etiketleriyle tarihinde tarafınadan gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir