Füze deneyene tokat füze yağdırana kol kanat…

Lübnan ve Gazze’ye füze yağdıran İsrail’e ateşkes çağrısı yapan BM kararını veto ederek İsrail yönetimine kol kanat geren ABD, sadece füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye yaptırım kararı çıkartmak için elinden geleni ardına koymadı ve bunu da başardı. BM Güvenlik Konseyi, 5 Temmuz’da sekiz füze denemesi yapan Kuzey Kore’yi kınayan ve çeşitli yaptırımlar öngören kararı oybirliğiyle kabul etti. Kararda Kuzey Kore’den balistik füze programına bağlı bütün faaliyetlerini askıya alması ve bu bağlamda, füze denemeleri konusunda önceki taahhütlerine geri dönmesi istendi. Ayrıca bütün BM üyesi ülkelere, Kuzey Kore tarafından füze yapımı ya da kitle imha silahı programı geliştirmekte kullanılabilecek teknoloji, malzeme ya da füze naklinden kaçınmaları konusunda özen göstermeleri çağrısı yapıldı. Kararda, “BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin itidalli davranması, gerginliği tırmandırıcı her türlü faaliyetten kaçınması ve diplomatik ve siyasi çabalarla nükleer silahların yayılması konusundaki endişelerin giderilmesi için çalışmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizer” ifadeleri kullanıldı. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ise BM’nin aldığı yaptırım kararını reddettiklerini ve savunma amaçlı silah programlarını geliştirmeye devam edeceklerini açıkladı. Kuzey Kore resmi haber ajansında yer alan haberde, “ABD’nin düşmanca politikasının ürünü olan yaptırım kararının” şiddetle reddedildiği ve kararın hiçbir bağlayıcılığı olmadığı belirtildi. Açıklamada, “ABD’nin aşırı düşmanca tavrı nedeniyle” Kuzey Kore’nin caydırıcı silah programını her şekilde ve bütün yöntemleri kullanarak geliştirmeye devam edeceği kaydedildi.

BUSH’TAN LÜBNAN’A RET
ABD yönetimi Kuzey Kore’ye yaptırım kararını memnuniyetle karşılarken, İsrail’e tam destek veren açıklamalarını sürdürdü. Bu çerçevede ABD Başkanı George W. Bush, İsrail saldırısı altındaki Lübnan hükümetinin ‘acil ateşkes’ için yardım talebini de elinin tersiyle itti. G-8 zirvesi için Rusya’nın St Petersburg kentinde bulunan Bush, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın önceki gün ABD’nin ‘acil ateşkes’ için İsrail üzerindeki nüfuzunu kullanması isteğini reddetti. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, “İsrail’e mesajımız, kendini savunması, ancak bunu yaparken sonuçlarına dikkat etmesidir” demekle yetindi. Bush, İsrail’e Lübnan topraklarında düzenlediği saldırılara son vermesi çağrısında bulunmazken, sorunun nereden kaynaklandığının tüm liderler tarafından bilindiğini söyledi ve olumsuz gelişmelerden Hiz-bullah örgütünü sorumlu tuttu.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir