Gidenlerin Ardından…

Çok fazla birşey söylemeye gerek yok aslında. Yine bir “Usta”yı kaybettik. Gazanfer Özcan!!!

O 1947 yılında tanışmıştı “Tiyatro”yla, oyunculukla ve 62 yıl boyunca yaşayacağı bir tutkuya dönüşmüştü daha ilk günden itibaren. Okul müsamereleri, temsil kurulu derken Şehir Tiyatroları’nın çocuk ekibinde aldı soluğu. Amcası “Sanatçı” olmaya heveslendiği için evden kovulmuştu yıllar önce. Bu yüzden ailesinden gizliyordu “Tiyatro” sevdasını.Birgün amcası tarafından izlenen Özcan, aile meclisinin olduğu bir sofrada amcasının büyük sırrını açıklaması ve babasının buna tepki göstermemesi ile rahatlamıştır. Artık hayatında ilerleyeceği yolunu çizmiştir. O 13 yaşındayken tanışmıştı “Tiyatro” ile, Türk halkına ise 1955’te “Mahallenin Romanı” isimli oyunda rahatsızlanan hocası Reşit Gürzap’ın yerine başrolu oynayarak göz kırpar. Artık profesyonel “Tiyatro”cudur. 1961 yılında evlendiği Gönül Ülkü ile beraber “Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu”nu kurarlar. Ardından rol aldığı birçok oyundan sonra 1987 yılında başlayan ve tam 400 bölüm çekilen “Kuruntu Ailesi” dizisinin ve hayatımızın “Hüsnü Kuruntu”su olur Gazanfer Özcan.

Tiyatrocuların herzaman yakındığı dert ondada başgösterir. Vergi borçları. Gün geçtikçe artmıştır borçları ve sıkıntılı günler yaşamıştır Gazanfer Özcan. Ta ki 2006 yılında gelen başka bir dizi teklifine kadar. O artık günümüz ailelerinin “Tahsin Sütçüoğlu”sudur. Bir başka deyişle “Tahsin Baba”. 2006 yılında başlayan “Avrupa Yakası” dizisi ile sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulmuştur.

Sizleri bilmem ama ben Gazanfer Özcanı, “Beyaz Melek” filminde, huzurevini ziyarete gelen bir çocuğu eğlendirdikten sonra makyajını temizleyen “Palyaço” olarak hatırlayacağım. Yüzünün bir kısmı boyalı diğer kısmı normal. O da böyle hatırlanmak isterdi herhalde. Muhtemel bunun için “Benim dileğim, gerçek tiyatro adamının, oyun sonrası makyajını silerken ölmesi. Herşeyini bitirmişsin, alkışını almışsın…” demiştir.

3 hafta önce 78 yaşını dolduran Gazanfer Özcan 62 yıl boyunca sanatın tam ortasında bulunduktan sonra, dün gece hayata gözlerini yumdu…

Gazanfer Usta’ya allahtan rahmet, dost ve arkadaşlarına başsağlığı, ailesi ve yakınlarına sabır diliyorum…

Gidenlerin Ardından…” hakkında bir yorum

  1. eksANtirik

    tiyatro’nun içinden biri olarak senin yazacağını tahmin edip bişeyler yazmadım. dediğin gibi kelimelerin anlam kaybettiği,yetersiz kaldığı anlardan biri,…
    hayatının dolu dolu yaşıyan ,kültür ve sanat anlamında ölümsüzleşen usta aktör’e ,sanatçı’ya ,tiyatrocu’ya allah’tan rahmet diliyorum.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir