google’ın tahtı sallanacak gibi, yeni bir formatla arama geliyor..

IBM, İnternet`te resim, video ve ses dosyası aramanın standardını değiştirecek bir araştırmaya liderlik edeceğini açıkladı. Avrupa Birliği`nin 6. Çerçeve Programı kapsamında, 4.5 milyon Euro bütçeyle yürütülecek SAPIR (The Search on Audio-visual content using Peer-to-peer Information Retrieval – Eşler Arası Bilgi Edinme Yoluyla Ses ve Görüntü İçeriği Araması) projesi kapsamında, kullanıcılara arama motoruna kelime girerek veriye ulaşmak yerine, resim, video ya da ses dosyası girerek o konuyla ilgili siteleri görebilme imkanı getirilecek.

IBM`in liderliğinde geliştirilecek yeni teknolojide, dosyalar mantıksal bir yapıda sınıflandırılacak ve kullanıcılar arama motorlarına resim girerek, o konuyla ilgili web sitelerine ulaşabilecek. İleri ses tanıma teknolojileri sayesinde, bir müzik ya da video dosyasının küçük bir bölümü arama motoruna girilerek, şarkının ya da filmin tamamına ulaşılabilecek. Kullanıcılar, aradıkları bilgileri arama motorlarına yazarak değil, konuşarak belirtebilecek.

Yaklaşık 3 yıl sürecek araştırmanın sonunda, İnternet`teki hacmi büyük bir hızla artan resim, ses, müzik ve video dosyalarının analiz edilmesi, sınıflandırılması ve bulunması için yeni yöntemler geliştirilecek. IBM`in İsrail Hayfa`daki araştırma laboratuvarının liderliğini üstlendiği araştırma projesinde, Almanya`dan Max-Planck Enstitüsü, İtalya`dan Padova Üniversitesi ve Eurix, Fransa`dan Xerox, Çek Cumhuriyeti`nden Masaryk Üniversitesi, İspanya`dan Telefónica I+D ve Norveç`ten Telenor`a bağlı bilim adamları ve AR-GE uzmanları yer alacak.

kaynak:hürriyet

Bu yazı bilgisayar dünyası, haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir