greenpeace’den deniz koruyucusu rehberi..

Yaşamın kaynağı olarak tüm canlılara hayat veren denizler, kimi zaman masmavi durgunluğu, kimi zamanda bembeyaz köpükler arasındaki hırçın dalgalarıyla hepimize huzur ve sonsuzluk duygusu hissettirir. Farkında değiliz ama aldığımız her nefesteki oksijenin yarısı denizlerden geliyor! Hayatta kalabilmek için bu kadar bağımlı olduğumuz denizler, yarattıkları sonsuzluk duygusunun aksine, insan faaliyetlerinin yarattığı tehditler nedeniyle sürdürülebilirliğini yitirmek üzere.

Denizlerimizi korumak ve tehditlere karşı savunabilmek için bireysel olarak yapabileceğimiz çok şey var. İster yaz tatilimiz sırasında, ister bir iş seyahatimizde, ya da günlük yaşamımızın bir anında karşımıza çıkan ve denizlerimizdeki yaşamı dolayısıyla hepmizin geleceğini riske atan onlarca örnek var. İşte öncelikle yapmamız gereken, birazcık olsun dikkatimizi ve kısacık da olsa zamanımızı o anlara vermek ve denizleri korumak için ne yapabileceğimizi düşünüp harekete geçmek.

Akdeniz’e ve özellikle Türkiye denizlerine en fazla zarar veren konulardan örnekler seçerek size aşağıdaki önerileri oluşturduk. Siz de yaşadığınız örneklerden ve deneyimlerden yararlanarak yeni öneriler geliştirebilir, bizlerle ve diğer ‘deniz koruyucuları’ ile paylaşabilirsiniz ve böylece hep birlikte bir ‘deniz koruyucuları’ denetim mekanizması oluşturabiliriz.

Unutmayın!
– Söz konusu faaliyeti fotoğraf veya video ile belgelemeniz daha sonra şikayetiniz ile birlikte kanıt olarak sunmak için çok önemlidir.
– Bir konuda şikayet veya uyarıda bulunurken zaman kaybetmemek için ilgili yetkili kurumu öğrenmek önemli bir adımdır.
– Deniz ve karadaki her türlü kirlilik konusu, karasularımız içindeki her türlü koruma alanı yetkileri (orada yürütülen balıkçılık faaliyetleri dışında) T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’na aittir. TC Çevre ve Orman Bakanlığı’nın o anda bulunduğunuz ile bağlı İl Çevre Müdürlüğü söz konusu bölgeden sorumludur. Eğer köy ve kasaba gibi küçük beldelerde iseniz, il çevre müdürlüğüne ulaşmanız zor veya uzun zaman alacaksa önce jandarmaya da bildirimde bulunabilir, ardından müdürlüğe dilekçe ile başvurabilirsiniz.
– Ayrıca deniz kaynaklanan kirlilik söz konusu olduğunda Sahil Güvenlik de denetimden sorumludur. Şikayetler için: www.sgk.tsk.mil.tr ve Alo 158 ihbar hattı
– Daima bir faaliyeti suç olarak bildirirken yasal durumunu da gözden geçirin.

‘Deniz Koruyucusu’ olmak için neler yapabileceğiniz konusunda bazı örnekler;

Kirlilik
Balıkçılık
Kıyısal Yapılaşma
Turizm
Kum ve Çakıl Çıkarılması

Deniz Koruma Alanları

yazı tümüyle linkten alıntıdır ayrıntı için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir