“kız kardeşim” beyazperde’de…

Türk sineması peşi sıra filmlerine devam ediyor. belkide tarihi boyunca en fazla sinema filmi çekilme rekoru elde edilmiştir. artık fazla düşünmeden sayabilceğimiz ,hatırlayabilceğimiz bir sene boyunca 5 tane iyi ve kaliteli film izler hale geldik. belkide ilerisi için ,herhangi bir müdahale olmamak şartıyla tabiyki Türk sineması dünya sinemasında prestij sahibi ödülleri almaya başlar diye düşünüyorum . bunca umut dolu sözden sonra vizyone giren yeni filmle ilgili ayrıntılar geçmek istiyorum , işte ayrıntılar;

kız kardeşim

Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 17 Nisan 2009
Yönetmen : Atalay Taşdiken
Senaryo : Atalay Taşdiken
Görüntü Yönetmeni : Ali Özel
Müzik : Erkan Oğur
Yapım : 2009, Türkiye , 94 dk.

Oyuncular

Elif Bülbül (Ayşe) , Mehmet Bülbül (Ahmet) , Mete Dönmezer (Hasan Dede) , Mustafa Uzunyılmaz (Kazım) , Mehmet Usta (İstanbullu Bakkal) , Ali Bakır (İbrahim) , Mehmet Çiğdem (Hüseyin)
Dokuz yaşında bir çocuk; hem ağabey, hem baba, hem anne, hem de bir bilge olabilir mi? Ayşe için olur. Hatta hiçbir şeyden korkmayan bir ağabeydir o.

Annesiz iki çocuğun içinizi ısıtacak, kimi zaman gözünüzü yaşartacak öyküsü. Hem de gerçek. Yalın bir dille köyü, köyün insanlarını, kardeşlerin ilişkini anlatan film, sürpriz bir finalle bitiyor.

2009 İstanbul Film Festivali programında yer alan film, 59. Berlin Uluslararası Film Festivali ‘nde de gösterilen iki Türk filminden biri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir