pbx ne demek ?

hep merak etmişimdir, faks ile bir bağlantısı varmı diyede yorumlamışımdır kafamda ama alakası olmadığı ufak bir google araması sonucu öğrendim. bpx santral sisteminin bağlı olduğu telefon hattını simgeleyen ,belirten kısaltma. merkez numarası yani .

tabiyki bu tanımlamalar benim dilim döndüğünce yapılan tanımlamalar ,birde bilimsel yani teknik olarak açıklaması da var , işte o açıklama ve detay;

PBX’in açılımı, (Private Branch eXchange) Özel Santral demektir, yani bir şirket içersinde kullanılan özel telefon şebekesidir. PBX telefon sistemi kullanıcıları, dışarıya telefon etmek için birkaç tane dış telefon hattını paylaşır.

Bir PBX, işyeri içindeki iç hat telefonlarını birbirine bağlar ve ayrıca halka ait aktarmalı telefon şebekelerine de (PSTN) bağlanır. PBX telefon sisteminin en son yönelimlerinden birisi, ayrıca IP PBX olarak da bilinen, İnternet Protokolu üzerinden aramaları aktaran, VOIP PBX’in geliştirilmesidir.

Son günlerde, dört farklı PBX telefon sistemi seçenekleri bulunuyor:

  • PBX
  • Sunucu/Sanal PBX
  • IP PBX
  • Sunucu/Sanal IP PBX

IP PBX, yazılım-tabanlı, belirli işleri başarmaya yardım eden bir PBX telefon sistemi çözümüdür ve geleneksel müseccel PBX’i kullanırken uygulamaya koyması zor olabilen ve pahalı olan servisleri sunar.

Windows için 3CX Telefon Sistemi, IP PBX telefon sistemi için iyi bir örnektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir