rulman ve zincir nasıl imal edilir?

üniversitede okurken şu nasıl çalışır? ,bu nasıl yapılır? diye sorardım kendi kendime !. sonra hemen yakınımdaki arkadaşa ,sonra diğer arkadaşlara ,en son merak ettiğim şeyin branşına yakın olan öğretim görevlisine kadar giderdi sorunun merakı. tabiyki sitede şu an gördüğüm kadar etkili olmasada “nasıl yapıldıklarına” dair bilgiyi alırdım bir şekilde .merakımı giderirdim . hep mantık sorguladığım içinde sözel çoğu zaman aklımda kalmaz görsel birşeyler arardım, bulamasam bile hayal ederdim ,kafamda bir nevi simülasyon kurardım . şimdi internet sayesinde hem kolaylıklar daha da kolaylık ,bedavacılık oluyor. hemde böyle görsellikler bilgimize bilgi katıyor ,kelime fikir dağarcığımıza yeni şeyler katıyor. internette her bilgi doğru diye birşey düşünemeyiz zaten. arama motorlarında bir kelime yazdığımız zaman 100000 sonuctan belki 10 tanesi bizi ilgendiriyor. gerisi hep ucundan, başından alakasız şeyler.

merak ettiğim rulman ve zincir yapımına gelecek olursak ,öncellikle bu sansür işinin beni çok uğraştırdığını söylemeliyim, youtube a değişik yollardan ,linklerden girdikten sonra bile o videoyu indirememek ,paylaşamamak sinir bozucu. işte internetin kötü tarafları ile iyi tarafları böyle bir çelişki ortaya çıkarmış olsa gerek. örnek olarak öğrenciler ödev sitelerinden indirdikleri ödevleri  okumadan teslim ediyolar ,ve aynı öğrenciler bu hatalarının cezasını başka gerekli bir bilgiyi paylaşımı bu hazırlopculuk yüzünden kaybediyorlar. yada daha farklı olarak youtube örneği, sitemde paylaştığım birçok video hep youtube uzantılıydı , youtube kodlarını kullanarak paylaşmıstım sizlerle . hep sansür kalkar diye umut ettim ama kalkmadı, artık yavaş yavaş taşıycaz galiba paylaştığımız videoları.

şimdi yaptığım gibi ,youtube’a arka bahçeden girecez ,sonra real player 11 ‘i indirecez .sonra karşımıza çıkan video ekranının hemen üstünde download video yazıyor onu tıklayacağız ,hepsi bu.

nese bu kadar bilgi paylaşımından sonra artık videolara geçebiliriz. iyi seyirler , sizde benim gibi “vay beee” diyeceksiniz  izlerken..

videolar ingilizcedir, görselliği yeterli olacaktır zaten. azcık ingilizcesi olanların anlayabilceği şekildedir.

—————————————————————————

zincir yapımı

——————————————————————————

rulman yapımı

rulman ve zincir nasıl imal edilir?” hakkında bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir