Sağlık hakkımızı kimseye sattırmayacağız…

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi`nde(ZKÜ) öğrenim gören öğrenciler, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası`na(GSS) tepki gösterdi. Rektörlük önünde basın açıklaması yapan öğrenciler, “Sağlık hakkımızı kimseye sattırmayacağız. Sağlık olmadan bilimde olmaz” dediler.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi(ZKÜ) Rektörlük Binası önünde toplanan üniversite öğrencileri, 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası`na(GSS) tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı yapılan açıklamada”2007 bütçesinden pay ayrılmayacağı açıklanan mediko sosyal hizmetlerinin geleceği konusunda kaygılıyız. Maliye Bakanlığı tarafından, Haziran 2006`da yasalaşan Sosyal Sigortalar Kanunu ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendirilen ve öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti sunan mediko sosyallere 2007 bütçesinden pay ayrılmayacağını basından takip ettik. Üniversitelerde hiçbir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin hemen hemen bütün sağlık giderlerini karşılayan bu önemli kurumların 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren geleceği belirsiz. Her şeyden önce gözünü şimdi de öğrencinin sağlık hakkına diken AKP hükümeti, anayasal bir hak olan sağlığı parayla satın alınabilir bir metaya dönüştürme çabası içerisinde. Herhangi bir sağlık güvencesine ailesi dolayısıyla bağlı olan öğrencilerin de muayene olabildikleri bu kurumlar üniversitelerin olmazsa olmazlarıdır. Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir bilimsel gelişme sağlanabilmesi için üniversitelerde birlikte tüm hastanelerde herkesin doğuştan sahip olduğu sağlık hakkı hiçbir karşılık beklenmeden karşılanmak zorundadır.”

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir