SAVAŞIN ETKİLERİ….

İsrail’in Lübnan’ı yerle bir eden bombardımanı şiimdi Akdeniz’i vuruyor. Lübnan’daki bombalanan petrol tesislerinden denize sızan 15 bin tona yakın petrolün Doğu Akdeniz’de eşi görülmemiş bir çevre felaketine yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Lübnan Çevre Bakanı, İsrail’in Ciye Elektrik Santralı’nda bulunan ve denize 25 metre mesafedeki akaryakıt tanklarını vurması sonucu “Akdeniz’de görülmemiş boyutlarda bir çevre felaketi yaşandığını” söyledi. Akdeniz’de doğuya doğru yayılan kara leke nedeni ile tehdit altında bulunan ülkelerden birisi de Türkiye.

Önümüzdeki günlerde sahillerimize ulaşması beklenen petrol sızıntısı ile ilgili Çevre Bakanlıgı’nın duyarsız kalmasına tepki gösteren CHP, İsrail’den tazminat talep edilmesi görüşünde. CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Canan Arıtman, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan gelen bir hakkı bulunduğunu hatırlatarak, bu çevre felaketinden’en çok doğu Akdeniz ülkeleri Kıbrıs ve Türkiye’nin etkileneceğinin söylendiğine dikkat çekti. Çevre Bakanı’nı göreve davet eden Arıtman, “Bütün bunlar olurken Çevre Bakanı nerede, neyle meşgul oluyor. Türkiye’nin kıyıları büyük tehlike altındayken Boğaz’a bakıp çayını içiyor?” dedi.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir