tank yanında halt etmiş..

Dünyanın en güçlü seri üretim dizel motorlu otomobili” unvanını kazanan 500 HP`lik Audi Q7 V12 TDI`ın Kuzey Amerika tanıtımı, 2007 Detroit Otomobil Fuarı`nda gerçekleştirildi. Aynı zamanda “Dünyanın ilk V12 dizel motorlu seri üretim binek otomobili” unvanına da sahip Audi Q7 V12 TDI, bir yıldan kısa bir süre içerisinde global anlamda 52 bin adetten fazla satılan Audi Q7 model ailesinin de şimdilik en güçlü versiyonu olarak yollara çıkacak.

Audi`nin mevcut motor yelpazesinde yer alan 4, 6 ve 8 silindirli 2.0, 3.0 ve 4.2 litrelik sportif karakterli dizel motorların oluşturduğu hiyerarşik düzenin en tepesine konumlandırılan 6.0 litrelik silindir hacmine sahip turbo dizel motor, 5.5 litrelik hacimli 650 HP güç üreten R10 yarış aracının motorunun “herkesin kullanımına sunulmuş uygulaması” olarak nitelendirilebilir. Yeni motorda sunulan ve Bosch tarafından geliştirilen yüksek basınçlı pompalar ise 2000 bar`lik basınçla püskürtme yapabilen ilk common rail enjeksiyon sistemine sahip motor unvanını da Audi`ye kazandırıyor. Her silindir sırasına birer adet gelecek şekilde yerleştirilen turbo besleme sistemlerinin de yardımıyla V12 TDI motorun ürettiği 1000 Nm`lik torkun 1750 d/d ile 3000 d/d arasında sürekli elde edilebilmesi sağlanabiliyor. Litre başına 84.3 HP güç üreten 500 HP`lik motor, aynı zamanda 2010 yılında devreye girecek Euro V emisyon normlarını şimdiden karşılamasıyla çevreye olan duyarlılığını da ortaya koyuyor.

6 ileri vitesli tiptronic şanzımanla donatılacak Audi Q7 V12 TDI, 0-100 km/s hızlanmasını 5.5 saniyede tamamlarken, elektronik olarak sınırlandırıldığı için R10 gibi 330 km/s`lik son hıza çıkamasa da 250 km/s`lik hıza rahatlıkla erişebiliyor. 100 km/s`de 11.9 litrelik ortalama yakıt tüketimine sahip olduğu belirtilen Audi Q7 V12 TDI`da quattro teknolojisi yani sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi tabii ki standart olarak sunuluyor. Sistemin temelinde bulunan Torsen merkezi diferansiyeli, ister asfaltta ister arazide, tüm tekerleklere motor gücünü dağıtarak, optimum sürüş dinamikleri ile güvenliğin ön koşulu olan maksimum çekiş ve dengeyi sağlıyor. Audi RS 4`te de kullanılan Torsen diferansiyeli, Audi Q7`de de 40:60 oranında (ön/arka) standart tork dağılımını gerçekleştiriyor. Böylece Audi Q7 sürücüsünün dengelenmiş aks yükü dağılımı sayesinde tork yönetiminden bağımsız bir şekilde, daha seri ve hassas bir sürüş keyfi yaşaması amaçlanıyor.

Bluetec teknolojili Q7 2008`de

Audi AG, Audi Q7 V12 TDI ile birlikte 2008 yılında pazara sunulacak olan Audi Q7 3.0 TDI BlueTec`te yine Detroit`teki Audi dizel atağının bir diğer kolunu oluşturdu. Nitrojen oksit ve parçacık emisyonu açısından en sıkı çevre normu olan US Tier II Bin 5`i karşılayabilen Audi Q7 3.0 TDI BlueTec, dizel motorlara Kuzey Amerika pazarındaki hızlı yönelime yakın gelecekte daha çevreci çözümlerle karşılık verebilme amacını da taşıyor.

kaynak:arabam milliyet

Bu yazı otomobil kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir