tıpta önemli gelişme : akan kan duracak..

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Hemotoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğ-lu, vücudun dışında oluşan kanamaları saniyeler içinde durdurabilme özelliğine sahip ara bir ürün geliştirildiğini açıkladı.

İLK SONUÇLAR OLUMLU
İncelemelerde kanın pıhtılaştığının tespit edildiğini belirten Haznedaroğlu, “Çalışmalarımız sonucunda, kanın kırmızı hücrelerinin kandaki özel proteinlerle ağ oluşturarak bir kapsül şeklinde hasar gören yeri sardığını ve sarılan bölgenin altında pıhtılaşmanın oluştuğunu gördük” diye konuştu.

AÄžIZ VE DAMAR UYARISI
Ürünün kullanılabilmesi için kanamanın dışarıda olması gerektiğine özel vurgu yapan öğretim üyesi “Hastanın durumu ne kadar riskli olursa olsun, biz bunun damar içine, atardamar veya toplardamar içerisine ya da ağızdan verilmesini, ürünün şu anki mevcut haliyle önermiyoruz. Kapsamlı çalışmaların yapılmasından sonra önerilebilir” dedi.

HERKES KULLANABİLİR
“Ürünün, bilinen bir yan etkisi yok. Önerilen klasik yöntem, tampon yöntemidir. Ürünü kullanan kişinin hekim olması gerekmez, herkes uygulayabilir. Ara ürünün, Van’da kanama yönünden riskli olan bir hastaya uygulandığı ve başarılı sonuçlar elde edildiği bilgisini aldık” sözleriyle yeni ürünü tanıtan Haznedaroğlu, ürünlerin kanama yerlerine kolay uygulanabilmesi ampul ve sprey şeklinde de olduğunu, ampulün de kırılarak içindeki sıvının kanama olan bölgeye sürülerek uygulandığını belirtti.

kaynak:birgün

Bu yazı bilim, haber, sağlık kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir