Türk sinemasından 15 yeni film ..

15 yerli film, yıl sonuna kadar ardı ardına vizyona girecek. Bu filmlerden ilki dün gösterime giren yaş yastık,çekilen filmlerimizi sayısı artıkça hem başarı artıyor ,başarı ile birlikte doğru orantılı olarak hasılat’da artıyor ve yeni daha kaliteli filmlerin çekilmesi kolaylaşıyor . son yıllarda kaliteli birçok film izledik ,bakalım bu 15 yeni film arasından “kabadayı” ,”vizontele”,”gönül yarası” tadında ,”babam ve oğlum” tadında filmler çıkacakmı ?

işte filmler:

‘Taş Yastık’

senaryo:Fatih Hacıosmanoğlu

yönetmen: Fatih Hacıosmanoğlu

oyuncular: Suna Selen, Fatih Hacıosmanoğlu, Ali Savaşçı, Oktay Dener, Yasemin Güvenç, Banu Fotocan, Cengiz Bozkurt, Joanne Bellinger ve Dave Ogren yer aldı.

Sarıkamış Harekâtı’nı konu alan ‘Beyaz Hüzün-Sarıkamış’ ise 26 Ağustos’ta vizyonda.

Senaryo Mutane Açık yönetmen: Erdal Murat Aktaş

oyuncular:

Özcan Deniz, Fikret Kuşkan, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, İsmail Hacıoğlu, Güven Kıraç, Yüksel Yalova ve Diane Kruger.

dönemin başkomutanı Enver Paşa’nın emriyle 1914’te Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırındaki Allahuekber Dağları’na kadar gelen, Ruslardan önce doğa koşullarıyla savaşmak zorunda kalan ve savaşamadan soğuktan donarak ölen 90 bin askerin dramı anlatılıyor.

tatil kitabı

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Tatil Kitabı’, 12 Eylül’de seyircinin karşısına çıkacak. 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Bölümü’nde ‘Yılın en iyi yerli filmi’, 16. Artfilm Uluslararası Film Festivali’nde ‘En iyi film’, 54. Taormina Film Festivali’nde ‘Jüri özel’ ödüllerini alan filmde, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenler, daha çok ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısı ön plana çıkarılarak anlatılıyor.

Filmde, tiyatro ve sinema sanatçısı Taner Birsel ile ‘Rıza’ filmiyle tanınan Rıza Akın’ın yanı sıra eski Adana Seyhan Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ayten Tökün, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan yeni mezunu Harun Özüağ, Silifkeli toprak sahibi Osman İnan ve Silifke Göksü İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Tayfun Günay’ın da aralarında bulunduğu amatör ve yarı amatör oyuncular rol aldı.
Gitmek
Yönetmen Hüseyin Karabey’in ilk uzun metrajlı filmi ‘Gitmek’, 19 Eylül’de vizyona girecek. Filmde başrolleri paylaşan Ayça Damgacı ve Hama Ali Khan’ın gerçek yaşamdaki rollerini oynadıkları filmde, Mahir Günşiray da yine gerçek yaşamda olduğu gibi tiyatro yönetmeni rolünü canlandırdı. Roterdam Film Festivali’nde Hubert Bals Fonu ile Amerika’da Global Film Infiative’den destek alarak bu ülkede dağıtımını garantiledi.
Avanak kuzenler

Yönetmen Oğuzhan Tercan imzası taşıyan ‘Avanak Kuzenler’ adlı komedi filmi, 26 Eylül’de izleyiciyle buluşacak. Avanak Kuzenler’de Yağmur Atacan, Alp Kırşan, Paşhan Yılmazel, Fatma Toptaş, Tulu Çizgen, Erdal Tosun, Özlem Savaş, Hakan Bilgin, Arif Burak Öncü ve Görkem Gürsoy’un rol alıyor.
Ayakta kal

Yönetmen Adnan Güler imzası taşıyan ‘Ayakta Kal’ adlı film de aynı gün vizyona girecek. Kolejliler ve liseliler arasında sınıf çatışmalarının yaşandığı bir ortamda, sınıf farklılıkları tanımayan bir aşkın öyküsünü anlatan filmin senaryosunu İrfan Saruhan ve Selim Çiprut yazdı. Filmde, Oğuzhan Yıldız, Sinem Kobal, Irmak Ünal, Okan Karacan, Ozan Aydemir ve Mehmet Aslan rol aldı.

süper ajan k9

Yönetmen Bülent İşbilen’in ‘Süper Ajan K9’ adlı filmi de 26 Eylül’de vizyona girecek bir diğer yerli film.

Senaryosunu Duygu Gelbal’ın yazdığı filmde, Haldun Boysan, Didem Erol, Cengiz Küçükayvaz, Melih Ekener, Erdal Tosun, Salih Kalyon, Bülent Şakrak, Atilla Arcan ve Züleyha Karyağdı rol aldı.’

nefes

Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı ‘Nefes’ de 26 Eylül’de izleyici ile buluşacak. Hakan Evrensel’in ‘Güneydoğudan Öyküler’ ve ‘Yer Eksi İki’ kitaplarından Levent Semerci, Hakan Evrensel ve İlker Altınay’ın filme aktardığı filmde, 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Tepesinde bulunan bir röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı ve emrindeki 40 askerin görevlerini yerine getirirken yaşadıkları acıları, sevinçleri ve yaşam mücadeleleri anlatılıyor.
hayat var
‘Beş Vakit’, ‘Korkuyorum Anne’, ‘Kaç Para Kaç’ gibi filmlerin yönetmeni Reha Erdem’in yeni filmi ‘Hayat Var’, 17 Ekim’de vizyona girecek. Gençliğe yeni adım atan ‘Hayat’ adlı bir kızın yaşadıklarının anlatıldığı filmde Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu ve Levend Yılmaz rol aldı.
üç maymun

Nuri Bilge Ceylan’a 61. Cannes Film Festivali’nde ‘En iyi yönetmen’ ödülü getiren ‘Üç Maymun’, Türkiyeli izleyici ile 24 Ekim’de buluşacak. Senaryosunu Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan’ın yazdığı filmde, Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Ercan Kesal, Cafer Köse ve Gürkan Aydın rol aldı.
Devrim
‘Hititler’ ve ‘Gelibolu’ belgeselleriyle ünlenen Tolga Örnek’in Türkiye’nin ilk yerli otomobili ‘Devrim’i konu edinen filmi ‘Devrim Arabaları’, 24 Ekim’de vizyona girecek.

Senaryosunu Tolga Örnek’in Murat Dişli ile birlikte yazdığı filmde, Halit Ergenç, Uğur Polat, Altan Erkekli, Onur Ünsal, Vahide Gördüm, Serhat Tutumluer, Selçuk Yöntem, Levent Can, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Turgay Tanülkü, Atilla Pekdemir, Altan Gördüm, Murat Serezli, Sait Genay, Erdal Küçükkömürcü, Bahar Kerimoğlu, Cengiz Bozkurt, Gürhan Elmalıoğlu, Ahmet İlker Okumuş, Seçil Mutlu, Yasemin Conka, Derin Düşenkalkar, Derin İrgin ve Mina Dörtbudak rol aldı.

Nekrüt

Komedi filmi ‘Nekrüt’ ise 14 Kasım’da vizyona girecek. Yönetmenliğini Ulaş Ak’ın yaptığı filmde Nuri Alço, Erol Günaydın, Mustafa Topaloğlu, Ferhat Yılmaz, Erkan Taşdöğen, Selahattin Taşdöğen, Gamze Gözalan, Sinan Bengier, Başak Sayan ve Duygu Çetinkaya rol alıyor.

Osmanlı Cumhuriyeti

Gani Müjde’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği ‘Osmanlı Cumhuriyeti’, 21 Kasım’da vizyona girecek. Başrollerinde Ata Demirer, Ruhsar Öcal ve Atilla Olgaç’ın yer aldığı film, Osmanlı İmparatorluğu’nun günümüze kadar devam etmesi durumunda yaşanması muhtemel olayları konu alıyor.
A.R.O.G.

Cem Yılmaz’ın gişe rekortmeni filmi ‘GORA’nın devamı olan ‘A.R.O.G.’ da 5 Aralık’ta vizyona girecek. İlk filmdeki ‘Arif’ karakterinin taş devrindeki maceralarının konu edildiği filmin senaryosunu Cem Yılmaz yazdı. Yönetmenliğini Ali Taner Baltacı ve Cem Yılmaz’ın yaptığı filmde, Cem Yılmaz, Özge Özberk, Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil, Ozan Güven, Ceyda Ateş, Hasan Kaçan, Berrak Tüzünataç ve Ethel Mulinas Araf rol aldı.

sonbahar

Yönetmen-senarist Özcan Alper imzası taşıyan ‘Sonbahar’, 19 Aralık’ta izleyici ile buluşacak. Onur Saylak, Megi Aboulzade, Serkan Keskin ve Gülefer Yenigül’ün rol aldığı filmde, cezaevinden, hasta olduğu için 2 yıl erken tahliye edilen Yusuf’un köyünde yaşadıkları anlatılıyor.
iki çizgi
Bu arada, Selim Evci’nin yönetmen, yapımcı ve senaristliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi ‘İki Çizgi’nin kasım ayında vizyona girmesi bekleniyor. Yönetmen Ahmet Uluçay imzası taşıyan ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ da yıl sonuna doğru vizyona girecek. Senaryosunu da Ahmet Uluçay’ın yazdığı filmde, Serkan Özcan, Mehmet Gürleyen ve Ahmet Tepe rol aldı.

kaynak:birgün