Türk sinemasından atılım…3 sağlam film

Eşkiya, İstanbul kanatlarımın altında,Babam ve oğlum,Gönül yarası, vizontele serisinden sonra Türk sinemasına kaliteli ve iddalı filmler giriş yaptı… özellikle Sınav filmi medya tarafından pofpoflanmadan kulaktan kulağa yayılarak ,tamamen filmin kalitesiyle izleyiciyle buluşuyor.. Dondurmam kaymakta tamamiyle amatör oyuncularla oscara aday olarak gösteriymesiyle dikkat çekiyor…

Mustafa ve karısı, siyasetten ve toplumsal olaylardan uzak, almış oldukları televizyonun taksidini ödemek için günlerce mesaiye kalmak zorunda oldukları fakir bir yaşam sürmektedirler. Gece yarıları sokaklardan gelen çatışma sesleri ya da fabrikadaki sendikal çalışmalar ile hiçbir alakaları ve ilgileri yoktur.

Bir sabah darbe haberleri ile uyandıklarında, bu haberin onlar için sokaklardaki çatışmaların durmasının ötesinde bir anlamı yoktur. Hatta Mustafa, durumdan memnun bile olmuştur çünkü artık güvenlik sağlanmıştır. Ama bir gece hiç beklemedikleri bir şekilde, Şehmuz kod adlı bir siyasi sorumlu olduğu gerekçesi ile evleri basılıp tutuklanınca Mustafa, hayatın hiç de siyah ve beyaz gibi net ayrımlarla çizilmemiş olduğunu görecektir. “O gün batımında karanlığın bu kadar uzun süreceğini” hiçbiri bilmiyordu.

12 Eylül askeri darbesi üzerine şimdiye kadar yapılmış belki de en ‘sert’ film olan Eve Dönüş, dönemin acılarını bizzat yaşamış bir yönetmen olan Ömer Uğur imzası taşıyor.

1990’lı yıllar. Ege’deki küçük bir kasabada dondurmacı olan Ali Usta, yakın çevresinin alaycı eleştirilerini duymazdan gelerek büyük dondurma şirketleriyle mücadele için kolları sıvar. Yerel televizyona reklam filmi çektirmenin yanısıra, kredi ile bir de motosiklet satın alır.

Motorun arkasına monte ettiği uydurma römorkuyla, peşinde dondurmaya aç ve çulsuz bir çocuk çetesi olduğu halde köyleri dolaşıp promosyona başlar.

Yüksel Aksu‘nun, Muğla halkının içten katılımıyla gerçekleştirdiği bu samimi filmi, 25. İstanbul Film Festivali’nde de oldukça sıcak karşılandı ve Jüri Özel Ödülünü kucakladı.

Mert, Sinan, Gamze, Kaan ve Uluç, aile, sınav ve yoğun tempolu okul baskısından bunalarak, ortaöğretim başarı puanlarını yükseltmek için okuldaki yazılı sorularını ele geçiriyorlar.

Ardından sıra büyük projeye geliyor ve ÖSS Soru Bankası soygunu planlamaya başlıyorlar!

Bu yazı sinema kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Türk sinemasından atılım…3 sağlam film” hakkında 2 yorum

  1. ASLI

    Sınav fılımını ızledım gercekten cok guzel ve bır okdarda komık.ızlemeynelere mutlaka izlemelerini tavsıye derım.harıka bır fılım…

    Cevapla
  2. Erhan

    Eve Dönüş’ü izledim ama biraz hayal kırıklığına uğradım. Senaryo işleyişi o kadar etkileyici değil. Bence olaylar daha “ciddi” işlenebilirdi. Filmde öyle bir işleyiş var ki sanki komedi filmi gibi… 12 Eylül gibi çok önemli bir olayı daha iyi oyuncularla ve senaryo ile gündeme getirebilirlerdi.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir