yerel seçim değerlendirmesi…

yerel seçimler ,genel seçimler ,siyaset ,politika yavaş yavaş futboldaki taraftar zihniyetine doğru yol almaya başladı. insanlar sanki GS,FB,BJK haricinde başka takım yokmuş da hep onlar şampiyon olacakmış gibi bir hava estiriyor ya ,siyaset’de de kalıcı iktidar ,anadan doğma muhalefet ve etnik milliyetçilik yapan parti veya partiler olacakmış gibi bir hava estirildi, estiriliyorda. hele meclise girme olasılığı olmayan partiye oy verildiği zaman sanki görüş ,söylem önemli değilmiş de aynı futbolda olduğu gibi şampiyon olmak önemliymiş gibi bir durum sözkonusu. oylar boşa gidiyor diye bir cümle gerçekten demokratik hiçbir ülkede sarf edilmiyodur. seçim barajı ve siyasi partiler yasasıda bunu destekleyen başlı başına antidemokratik uygulamalardan .

belediye başkan adayını, milletvekili adayını tepeden inme politikaların belirlediği seçimde halk kendi istediği adayı değil ,siyasi entrikaların belirlediği adayı seçmiş oluyor.

özellikle böyle durumlarda sürü psikolojiside girince işin içine , yüksek oy oranı farklarıyla seçimler kazanılıyor ,yada kaybediliyor.

seçmeni cezbeden iş vaatleri, sosyal yardımlarda işin balı ,kaymağı..

bu seçimlerde ise muhalefet partisinin sosyal demokrat cizgisinden çıkarak yaptığı açılımlar başlı başlına traji komik icraatlardı. fakat bunca trajediye rahmen alternatifi olmadığı için ve yukarda bahsettiğim futbol mantığındaki 3 büyükten biri olduğu için seçmenler bütün bu gerçeklerin farkında olarak oylarını verdiler.

diğer iktidar partisi ise ,beyaz eşya yardımları ,sosyal yardımlar ve “one minute şovuyla” gücüne güç katması bekleniyordu ki ,ekonomik krizin etkisiylede olsa gerek bazı şehirlerde ve Türkiye genelinde oy kaybına uğradı.

bu genel değerlendirmeden sonra benim için önemli olan ilerisi için yatırım ve umut olarak gördüğüm gerçekten sosyal demokrat ve sol partilerin seçim sonucunda elde ettikler başarı. tabiyki CHP ‘nin İzmir’in Dikili ilçesi ve Eskişehir Büyükşehir belediyesi gibi sosyal demokrat ve sol seçmeninde katkısıyla kazanılan seçimleride pas geçmemek lazım.Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin 90’lı yıllarda şimdinin iktidarına teslim edildiğini ve meclisteki sandalye sayısına bunun etkili bir şekilde yansıdığını düşününce yerel seçimlerin hafife alınmayacak kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

tabiyki bu yerel seçimlerin bahsetmeden geçemiyceğim diğer önemli sonuçlarıda şöyle;

ÖDP Türkiye’de tek ilçe başkanlığını Hatay’ın Samandağı ilçesinde kazandı. Oldukça çekişmeli ve tartışmalı geçen seçimler sonucunda ÖDP’den Veteriner Hekim Mithat Nehir kazanan isim oldu. İ ÖDP’li Nehir’in 7265 CHP’li Hayrettin Dönger’in ise 6859 oy aldı.
Samandağ’ın en küçük beldelerinden biri olan Aknehir’de de ÖDP’li Mehmet Mübarek kazandı. 30 yaşındaki Mübarek aday olmak için Zonguldak’taki görevini bırakarak geldiği Aknehir’de seçimi kazanan isim oldu. Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kazandığı diğer beldeler ve başkanları ise şöyle: Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Ağılbaşı (Engüzek) beldesi Cengizhan Kılıç, Kırıkkale Hasandede Beldesi Malik Ejder Çoşkun.
Mazgirt Demokratik Halk Dayanışması, DHF ve EMEP’in ortak adayı olan Tekin Türkel 328 oyla belediye başkanı seçilirken oy oranı yüzde 33 oldu. Emek Partisi’nden belediye başkanlığına seçilen Tekin Türkel Mazgirt’te AKP yönetimine son verilmiş oldu.
Dersim’in Nazimiye, Pertek ve Hozat ilçelerinde de bağımsız sosyalist adaylar seçimi kazandı. Demokratik Halklar Federasyonu , Hozat Halk Dayanışması, Partizan, DTP ve ÖDP’nin oluşturduğu Hozat Yerel Demokrasi Platformu bağımsız adayı Cevdet Konak, Hozat’ta seçimi kazandı. Cevdet Konak böylece halkın onayını alarak ikinci kez başkanlığa seçildi. Pertek’te de bağımsız aday Kenan Çetin seçimi kazanan isim oldu.
Nazımiye’de CHP’den istifa ederek bağımsız aday olan Cafer Kırmızıçiçek galip çıktı. Cafer Kırmızıçiçek  seçimden 230 oyla galip çıkarken en yakın rakibi  213 oyda kaldı.Başbakanlık tarafından Türkiye’nin ‘en etik ilçesi’ seçilen Tunceli’nin Pertek İlçesi’nde ise seçimi bağımsız sosyalist aday Kenan Çetin yüzde 54.95 oyla kazandı.

Rize Çamlıhemşin’de bağımsız sosyalist adayı İdris Lütfü Melek, yüzde 46 oyla seçimleri kazandı. Çamlıhemşin, Rize’de AKP’nin seçim kaybettiği tek yer oldu.

ve son olarak 2004 yerel seçimlerinde SHP’den kazanan ,son seçimde ise CHP ile işbirliği ile tekrar aday olan Osman Özgüven, yüzde 40 oranında oy alarak yeniden Dikili belediye başkanı seçildi.
kaynak:birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir