zeka küpü (rübik küpü) ile Japon mucizesi..

zeka küpü olarak bildiğimiz rübik küpünü bilmeyen yoktur sanırım . bozup yapmayı , o ufacık küple dakikalarca uğraştığımız çok olmuştur . ama hiçkimsenin aklına gelmemiştir yada yapmayı denememiştirki hepsini o bozuk halinden , her yüzeyi aynı renk yapmak ..Türkiye’de piyasaya sunulduğu adıyla Sabır Küpü, Zeka Küpü ya da özgün adıyla Rubik Küpü (Rubik’s Cube), 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernö Rubik tarafından icat edilen mekanik bir bulmacadır.

Bu plastik küp başlıca dört şekilde piyasaya sürülmüştür:  2×2×2’lik Pocket Cube (Cep Küpü), 3×3×3’lük standart küp, 4×4×4’lük Rubik’s Revenge (Rubik’in Öcü), 5×5×5’lik Professor’s Cube (Profesör Küpü). 6×6×6 ve 7×7×7’lik küpler hâlihazırda üretilmiş..

Yaratıcısı tarafından ilk olarak “Sihirli Küp” adı verilen bulmacaya 1980 yılında “Rubik’s Cube” adı verildi ve aynı yılın Mayıs ayında tüm dünyaya dağıtıma başlandı. 300 milyon adetle dünya üzerinde en çok satılan oyuncak olduğu söyleniyor.

gelelim işin şaşırtıcı kısmına;

televizyonda izleyip tanık olduktan sonra insanın inanası gelmiyor tabiyki( video paylaşım sitelerinde ufak bir araştırmadan sonra videoyu tekrar izleyip ekledim ) , yayın hilesidir falan diyor insan ama sonradan yapanın japon olduğunu görünce olurmu olur diyosunuz içinizden , işin ilginç yanı japon çocuk elleriyle çeviriyo ,döndürüyor küpü sonra gözlerini kapatıp öyle yapıyor küpü… izleyin sizde şaşıracaksınız..

zeka küpü (rübik küpü) ile Japon mucizesi..” hakkında bir yorum

  1. kübra

    hakikatende büyük bir başarı hakkaetten kafayı yiycem ben gözü açık bile yapamıyorum. o nasıl yaptı hiç anlamadım hakkaten.izlerken aklımı aldı

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir