zihin sağlığı için ıspanak,havuç gibi yeşil yapraklı sebze ..

 Ispanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde, havuç ve kabakta ve kavun, şeftali, kayısı gibi meyvelerde bol miktarda bulunan betakarotenin en az 15 yıl boyunca alınmasının zihin sağlığını koruyabileceği ortaya çıktı. Harvard Tıp Fakültesi ve eğitim hastanesi doktorları tarafından yapılan klinik deneyde, A vitamininin yapı taşı olan ve vücutta A vitamini haline dönüştürülen antioksidan betakarotenin uzun süreli alınmasının zihin sağlığı için yararlı olduğu sonucuna ulaşıldı.

İki grubu inceleyen araştırmacılar, ilk grupta bulunan 4 bin 52 kişinin rasgele seçilen bir kısmına ortalama 18 yıl boyunca, iki günde bir 50 miligram betakaroten, diğer kısmına plasebo, ikinci gruptaki 1.904 kişinin yarısına ortalama bir yıl boyunca düzenli olarak 50 miligram betakaroten, diğer yarısına ise plasebo verildi. 2003’e kadar her yıl sağlık durumları ve betakaroteni ya da plaseboyu düzenli alıp almadıkları araştırılan her iki gruptaki katılımcılar, 1998-2002’de en az bir kez de telefonla arandı. Uzun vadede betakaroten alanların zihinsel testlerdeki başarılarının, plasebo alanlara oranla çok yüksek olduğu ortaya çıkarken, kısa vadeli araştırmaya katılanların bilişsel yeteneklerindeyse hiçbir farklılık görülmedi. Araştırma, ‘Archives of Internal Medicine’ dergisinde yayımlandı.

kaynak:birgün

Bu yazı sağlık kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir