zonguldak sosyal anlamda dolu dolu günler geçiriyor…

normal’de küçük şehir olduğundan olsa gerek ,şehirde hele birde kış vakti ise yapılacak edilecek birşey zor bulunuyor . yağışlı karamsar havalarda bu dediğim zamanlar içinde. ama belki dikkat etmedim önceki senelerde ama , bu sene sosyo-kültürel anlamda oldukça yoğun günler geçiyor diyebilirim . üniversitedeki konserler (TSM ,THM vb.gibi ) ,gine üniversitedeki Türkiye 16.Kömür Kongresi , Halk Eğitim Merkezinin sergileri ,faaliyetleri .

ilk olarak üniversitedeki konserlerden başlıyım ;

önceki senelerde Badem ,Gece Yolcuları, Yüksek Sadakat ,Ezginin Günlüğü , Manga , Bulutsuzluk Özlemi Gibi aklıma gelmeyen birçok grup ve sanatçı gelmişti .

en çok çoşturan şu ana kadar ,seyirciye seyirci katan Gece yolcuları olmuştu . ama pazar günü olan konserde (Emre Aydın)

belki de kendimce tartığım o çoşturma rekorunu Emre Aydın kırdı. o kadar kalabalığı üniversitede daha önce görmedim sanırım .

Nev konseri de ilk başlarda dolu doluydu ,ama sonra sonra kalabalık çözülmeye başladı .nedense sonlara doğru boşluklar belirginleşti.

Gülay konserine katılmadım , tam olarak yorum yapamıycam. yerel internet gazeteleriden okuduğum kadarıyla konserde çoşulmuş ,eğlenilmiş.

üniversitenin fakültelerinin ,bölümlerinin öğrenciler tarafından oluşturan grupların verdiği konserler’de oldu ,geçmiş senelerde olduğu gibi .sırf şenlik konser’den ibaret değil tabiyki ,

sinevizyon gösterileri ,dans gösterileri ,kısa film gösterileri , tiyatrolar ilgilenenlerin meraklıların ilzenimine sunuldu.

fotoğrafçılık klübünün organize ettiği fotoğraf sergileri ,fotoğrağ söyleşilerinide unutmamak lazım .

gelelim kömür kongresine ,

hergeçen gün Zonguldak için eski Zonguldak olmadığı ,sürekli göç verdiği ,TTK’nın eski gücünü yitirdiği ,ocakların kapatılacağı ,TTK’nın zarar ettiği ,özelleştirileceği söylendiği şu günlerde ,Kömür’e sahip çıkmak adına ,öğrenci kentine dönüştürülmeye cabalandığı ,lavvuar alanının yıkımı sonrasında yıkımı kültürel miras olduğu gerekçesiyle durdurulan eski binanın durdurulmasına karşı çıkanların çoğunlukta olduğu günlerde emeğin ürünün olan kömür’e sahip çıkmak önemli .

sesini duyurmak , Zonguldak=Kömür ,Kömür= Emek demek , bunu hatırlatmak oldukça değerli .(kömür kongresi detaylı bilgi için tıklayın)

Bir diğer faaliyet ise , Halk Eğitim Merkezinin her sene açtığı (yada zaman zaman açamadığı ) kursların ürününü alma mekanı olan sergiler. sergilerin’de görsel sunum’a dönme vakitleri her eğitim döneminde olduğu gibi yılsonu tabiyki.

sırf bunlarla sınırlı değil , Çaycuma’da 44. Geleneksel Uçurtma Şenliği, 1 Haziran 2008 Pazar günü saat 13.00’te Çaycuma Nadır Deresi Mevkii’nde gerçekleştirilecek.

Herkesin davetli olduğu Uçurtma Şenliğinde, Fahri Bozbaş yönetimindeki Tiyatro Arın tarafından “Çocuklarla Drama ve Oyun Etkinliği” gerçekleştirilecek. Şenlik alanında, Zonguldak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Topluluğu (ZOFSAT) üyeleri tarafından 2006 yılında yapılan uçurtma şenliğinde çekilen fotoğraflar geçen yıl olduğu gibi bu yılda sergilenecek.
kdz.Ereğli’de Sevgi ,Barış ,Dostluk festivalini söylememe gerek bile yok ,sırf onunla ilgili ayrı bir yazı yazmıştım . yazı için tıklayın

Endüstri Meslek Lisesinde Endüstri Meslek Lisesi Spor Salonu’nda 28.05.2008 de açılacak fuarda, kentteki okul ve kurumların ürettikleri eserlerin sergilenecek..
sergi 30 Mayıs’a kadar gezilebilecekler.

31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde Nazım Hikmet Kültür Merkezi Zonguldak Temsilciliği tarafından, 3 Haziran 2008 Nazım Hikmet’in 45. ölüm yıldönümü nedeniyle Maden Mühendisleri Zonguldak Şubesi Toplantı Salonu’nda “Zonguldak’ta Nazım Günleri” adlı söyleşi düzenlenecek.

program şöyle:

PROGRAM:

1.GÜN: 31 Mayıs Cumartesi Saat: 15.00-17.00    Yer: TMMOB-MMO Lokali

PANEL – SÖYLEŞİ: “Yazarlar ve Şairler Nazım’ı Tartışıyor”
Katılımcılar: Şair Yazar Mesut ODMAN, Osman GÜNAY ve Recep ADIGÜZEL
-Havana Röportajı (Kısa Film: Süre:17 dakika)
-Müzik Dinletisi

2.GÜN: 1 Haziran Pazar Saat:  12.00- 15.00  Yer: GMİS Küçük Salon
-Dostlarından Nazım’a Selamlar
-Dia Gösterimi
-Şiir Dinletisi
-Müzik Dinletisi

yukarda paylaştıklarım henüz olmamış yada yeni bitmiş organizasyonlardı .birkaç tane de biten organizasyon var tabiyki paylaşmak istediğim.

bunlardan biri akademi mezunlarının buluşması ,diğeride TED 50.yıl kutlaması.

1979’da “Akademi”ye kayıt yaptırıp, 1983’de “H.Ü. Zonguldak Mühendislik Fakültesi” mezunu olarak diploma alanlar, mezuniyetlerinin 25. yılında (24 Mayıs 2008) Zonguldak’ta toplandılar . daha detaylı bilgi için tıklayın

son olarak TED 50.yılını kutlamak için önce deniz klübünde bir yemekle ,ertesi sabah’da kahvaltı ile mezunları bir araya getirdi. daha detaylı bilgi için tıklayın

oldukça olmuş ,olan ,olacak olan faaliyet saydım . küçük sıkışmış şehirde ilgilenmek ,sosyaleşmek istendimi bütün zorluklara rahmen bulunabiliyor bişeyler. kaldı ki Türkiye’de belkide Zonguldak’ta vardır Maden mühendisleri cemiyeti lokalı ,mühendisler cemiyeti ,Doktorlar lokalı gibi .birçok meslek örgütünün hizmete sunduğu paylaştığı mekanlar.

Zonguldak belediyesi ise festival olayını geçtiğimiz sene boş geçti sayılır . sanatçı getirmek tabiyki festival’i festival yapan şey değildir . Kültür ,Sanat Festivali olduğu için kültürel ve sanatsal anlamda ,sportif anlamda etkinlikler oluyor ,oldu da.

bu sene şeçimlerin yaklaşmasından dolayı en çok göz boyayan şanatçı olayını gerçekleştirecektir Zonguldak belediyesi . hele birde şehir içi ulaşım tarifesi saatleri biraz daha geç saatlerde kullanıma açılırsa , ilerisi için belkide daha farklı daha da sosyal bir şehir olur Zonguldak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir