60 ton asbest içeren ‘Otopan’ isimli gemi en geç yarın sabah İzmir Aliağa’da…

Hollanda’da yıllarca bekledikten sonra söküm için Türkiye’ye getirilmek üzere yola çıkan ve 60 ton asbest taşıyan “Otopan” isimli geminin bu gece ya da yarın sabah Aliağa’ya ulaşması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderen çevreciler, geminin 60 ton asbest içerdiğini iddia eden raporun doğru olması halinde diplomatik kriz çıkabileceği konusunda uyardı.
Çevrecileri ayağı kaldıran geminin geri dönmesi için uğraştıklarını söyleyen Greenpeace’ten Erkut Ertürk, “Önemli olan geminin gelmemesi. ‘Gemi gelsin burada çözeriz’ lafı bir şeye yaramıyor” dedi.

Bakanlık: Açıkta bekleyecekÇevre ve Orman Bakanlığı, 60 ton asbest içerdiği iddia edilen “Otopan” adlı geminin asbest miktarında beyan edilenden en küçük bir farklılık olması halinde iade edileceğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, ithalatçı firmanın geminin bin kilogram asbest içerdiği yönünde beyanda bulunduğu ifade edilerek üzerinde konteyner içinde ya da yığın olarak herhangi bir ilave atık yük bulunmaması şartıyla Aliağa’da sökülmesi amacıyla getirilmesine izin verildiği belirtildi. Açıklamada “Konu, Dışişleri Bakanlığı’mız aracılığıyla Hollanda Çevre Bakanlığı’na iletilerek asbest miktarının doğruluğu hakkında açıklama talep edilmiştir. Cevap gelene kadar geminin açıkta bekletilmesi hususu Aliağa Gümrük Müdürlüğü ve Gemi Söküm Sanayicileri Derneği”ne bildirilmiştir. Ayrıca, geminin üstünde İl Müdürlüğümüz, Aliağa Liman Başkanlığı ve Gümrük Müdürlüğü’nün uzmanlarından oluşan bir komisyon incelemelerde bulunacaktır” denildi.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir