Lavvuar kaldırılacağı günü bekliyor….

Zonguldak’ta atıl bir görüntüye sahip olan lavvuar özel sektörün ,her kuruma mobil lavvuarları kurmasından sonra kaldırılmayı bekliyor…

Türkiye Taşkömürü Kurumu`nun 1956’dan itibaren kömür yıkadığı Merkez Lavuarı`nın sökülmesiyle kent merkezinde 142 bin metre kare alan kazanılmasının amaçlandığı bildirildi.

TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, kuruma bağlı Kozlu ve Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocaklarında üretilen kömürlerin yıkandığı lavuarın, bugün başlayan sökülme çalışmalarını inceleyerek bilgiler aldı.

Söz konusu müessese müdürlüklerine hizmet alımıyla yeni kömür yıkama tesisi kurulduğunu anlatan Dağdelen, şöyle konuştu:

‘Kozlu ve Üzülmez’deki yeni tesisler, 250 ton/saat kapasiteye sahiptir. Kurumun ihtiyaçlarını da rahatlıkla karşılamakta. Merkez Lavuarı ekonomik ömrünü tamamladığından sürekli masraf çıkartıyordu. Tesisin sökülmesiyle kent merkezi 142 bin metre kare alan kazanacak. Buranın yüzde 40 yeşil alan olarak kamuya devredilecek, geri kalanı arsa da değerlendirilecek. Şu anda, lavuardan kurumun işine yarayacak malzemeleri alıyoruz. Daha sonrada Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu hurda malzemeleri sökecek. Çalışmaların en kısa zamanda tamamlanması hedefleniyor.’

Dağdelen, ayrıca, kurumun vagonlarla kömür taşımacılığında kullandığı 14 kilometrelik demir yolu ağının yenilenerek TCDD’nin isteği standartlara getirildiğini kaydetti.

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi, haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir