açılış büyük madenci yürüyüşle…

30 kasım 1990 – 6 şubat 1991 arasında 70.000 maden işçisinin gerçekleştirdiği, Yıldırım Akbulut’u koltuğundan eden, Türkiye işçi sınıfı tarihinde gerçekleşmiş en büyük işçi grevlerinden büyük madenci yürüyüşü ile  başlıycak festivalin 1 mayıs’da açılışı yapılacak .

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde, 1–7 Mayıs arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eşzamanlı olarak, “Bir Başka Dünya İsteriz” temasıyla dünyanın dört bir yanından filmler izleyiciyle buluşacak. Filmlerde mücadele dolu emek öyküleri yansıtılacak
Dördüncüsü Bu yıl düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1–7 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eşzamanlı olarak izleyicilerle buluşacak. Gösterimlerin ücretsiz olduğu, yarışmasız bir festival olan İşçi Filmleri Festivali, 8 Mayıs tarihinden itibaren de Adana’dan Ardahan’a; Bursa’dan Eskişehir’e kent kent süren ve tüm yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.
Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve Türkiye’de işçi filmi üretimini özendirmek amaçlarıyla hayata geçirilen Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl Halkevleri, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Sendika.Org ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenlenecek.

İLK BELGESEL ZONGULDAK ’ TAN: ‘YÜZBİN KİŞİYDİLER’
1-7 Mayıs günleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlayacak olan Festival, 8 Mayıs’tan itibaren de Adana’dan Ardahan’a Bursa’dan Eskişehir’e kadar bütün Türkiye’de gerçekleştirilecek. Dördüncüsü yapılacak olan Festival’de “Bir Başka Dünya İsteriz” temasıyla dünyanın dört bir yanından filmler izleyiciyle buluşacak.
Kriz, işsizlik, güvencesizlik, mücadele dolu emek öyküleri de filmlerle beyaz perdeye yansıtılacak. Filmlerin gösterimi sadece salonlarla sınırlı kalmayacak, mahallelere, işyerlerine ve sendikalara uzanacak ve izleyiciler işçi filmleriyle buralarda yapılacak özel gösterimler aracılığıyla da buluşabilecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak yapılacak.
Festivalin açılışı 2 Mayıs 2009 Cumartesi akşamı İstanbul Beyoğlu Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde, 1990-1991 yıllarındaki büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü konu edinen “Yüz bin Kişiydiler” belgeselinin gösterimiyle yapılacak. Saat 19.30’de başlayacak açılış gecesinde ayrıca sinema emekçilerine, işçi filmlerine emeği geçmiş oyuncu, yönetmen ve emek dostlarına teşekkür plaketleri verilecek. Açılış gecesine yurt dışından sürpriz 2 yönetmen konuk katılacak.

38 ’ İ BELGESEL 50 FİLM GÖSTERİLECEK
Festivalde bu yıl dünyanın dört bir yanından 12’si uzun metraj, 38’i ise belgesel olmak üzere toplam 50 film gösterilecek. Gösterimler İstanbul’da, Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Yeşilçam Sineması, Halkevi İstanbul Merkez Şubesi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Ankara’daki gösterimler Alman Kültür Merkezi’nde ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek. İzmirli izleyiciler ise Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nden, Alsancak Kültür Merkezi’nden, Gültepe Halkevi’nden ve Çiğli Halkevi ’den takip edebilecek. Ayrıca üç kentte de birçok mahalle, sendika ve işyerinde özel gösterimler gerçekleştirilecek.
Festivalde Britanyalı usta sinemacı Ken Loach’un son filmi “İşte Özgür Dünya”, İranlı yönetmen Bahman Gobadhi’nin “Sarhoş Atlar Zamanı”, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin işçi üçlemesinin ikincisi olan “Ariel”, Kanada’da yaşayan Türk Yönetmen İshak Işıtan’ın Arjantin’deki işgal fabrikalarını anlatan filmi “Brukmanlı Kadınlar”, Robert Guediguian’ın “Şehir Sakin” isimli filmi, Özcan Alper’in yönettiği “Sonbahar” filmi de izlenebilecek. Festival’deki diğer filmler ise Güney Kore’den bir işçi filmi olan “Hello Mr. Huh Dae-soo”, Küba’dan “Guantanamo”, Bolivya’dan “Cocalero” isimli yapım, Köy Enstitüleri üzerine yapılmış bir film olan “Mandolinli Kız”, Yavuz Özkan’ın “Demiryol”u, Şerif Gören’in “Almanya Acı Vatan” filmi, Duygu Sağıroğlu ’nun “Bitmeyen Yol”u ve Çağrı Kınıkoğlu ile Gloria Rolando’nun yönettiği “Nazım’ın Küba Seyahati” olacak.

kaynak:birgün

büyük madenci yürüyüşü ile iglili detaylı bilgi için tıklayın

büyük madenci yürüyüşü -silkele başkan düşüyorlar -(video derleme,hazırlama,montaj haberzonguldak)

büyük madenci yürüyüşü -bir bayram havası -(video derleme,hazırlama,montaj haberzonguldak)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir