alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste…

önce ABD nin Afganistan ve ırak işgali , şimdide İsrail’in Filistin’e yaptığı zulüm ,işkence ,katillik 2000’li yıllara kara leke olarak geçti. maalesef her geçen dakika daha da kötüleşiyor. insanlıktan nasibini almamış yöneticiler ,politikacılar ,siyasiler ve askerler kadın, çocuk ,ambulans ,hastane demeden silahlı silahsız herkese saldırıyorlar. masum çocukların her dakika canı yanıyor. hayatlarını kaybediyorlar, tabiyki inancımızı kaybetmiycez .bunun sonu gelecek ,dibe vurma anında insanlık adına ,insanca yaşam adına bir dünya düzeni kurulacaktır. kurulmalı!! bu böyle gitmez , para için ,petrol için insan hayatına değer verilmeyen bir düzen ,sistem çökmeye mahkumdur. ve bu dünya düzeninde bu kabahatı işleyen ülkelerin yöneticileri ektiklerini biçecekler. darbecilerde , işgal  yaparak katliam yaratanlarda bunlara dahil.

2009’a girerken hepimizin içinde umuda dayanan bir serinlik vardı , ilginçtirki birtek ben yazıp yolladığımı zannettiğim mesajlardan farklı türevlerini gördüm ,okudum. demekki sırf 3-5 insanla sınırlı değil artık, herkez artık barış istiyor . bir şekilde insanların canına tak etmiş durumda. belki tepki anlamında çok eksiğimiz var , tepkisizlik ben gidecemde mitinge ne olacak anlayışı devam ediyor ama önceki senelerde atılan “mutlu yıllar” msj’ı yerini “savaşın olmadığı ,çocukların ölmediği” diye temennilerin olduğu mesaj’lara bıraktı. ufak bir kıpırdanma var ,ufak bir kıvılcım. bu kıvılcımları ülkemizde çok gördük , Cumhuriyet mitinglerinde ,danıştay saldısı sonrasında ,PKK terörünün katlettiği şehitlerimiz için yapılan mitignlerde. ama hep tepkide kaldık. yaptırım koyamadık, PKK lı terörist kendi ağzıyla ABD li askerlerin HUMMER jiplerle silahları mühimmatları kendilerine teslim ettiklerini söyledikleri halde biz hala IMF ile yada ABD ile ” stratejik ortak ” olduk. bizim sizle işimiz olmaz diyemedik , hep ekonomik anlamda tehdit edildik. yoklukla ,sefalette tehdit edildik. fakat zaten yoksulduk ,zaten hastaneye gidecek paramız ,sosyal güvencemiz yoktu. okullara para ile ,dersanelere de abone olmuş bir halde gidiyorduk.

biz zaten yoksuluz ,üretip çalışıp yaparız diyemedik de hep ülkemizi yöneten “sosyetik patronların” daha az kar etme korkusundan ımf ile anlaştık . kriz bahaneleriyle  daha çok işsiz kaldık. kendi onurumuzla ,gururumuzla “fakir” kalmadıkda ,başkasının bize verdiği borç para ile hem “uşağı” olduk ,hem “fakir” kaldık.

nese hal böyle olunca yanı başımızda olan Irak işgaline tepkisiz kalmadık ama bir yaptırımızda olmadı, kurtlar vadisi ırak’ı izleyerek ,bush’a atılan ayakkabıyı izleyerek” yağlarımız eridi”. şimdi de Filistin’de yapılan katliam için yeni bir ayakkabı atılmasını bekler haldeyiz. dünya halkı olarak, dünya devletleri olarak..

tabiyki tepki veren insanlar var ,sokaklara dökülen .. yetmiyor ama , “yaptırım” lazım. şunu diyebilmeli güçlü yada zaten tepki verdiğindede güçsüz olan devletler. senle şu malzemenin alımını yapmıyorum. sana şu malzemeyi vermiyorum ,şu sözleşmeyi iptal ettim diyebilmeli. demeli…

kınamak , miting yapmak ,basın açıklaması yapmak biryere kadar . sağlam ve etkili tepkilerinde bunların peşi ardına gelmesi lazım devlet elinden .

evet ,bunca lafdan akıl vermeden sonra maalesef kınamaktan başka birşey yapamıyorum bende ..

ama inancim şu ki ; insanlıktan nasibini almayanlar bir gün cezasını çekecekler.. (hukuki olarak tabiyki)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir