kömür ve doğalgaz’a alternatif yenilenebilir enerji kaynakları 1

malum kış aylarındayız , hepimizin öncelikli derdi ısınmak. sadece ısınmak değil, ekonomimizi de düşünmek. kömür olayı “bedava” dağıtılmayan cinsten olunca birde iyi bir kömür değilse sobalı evlerde yeterince sinir bozucu oluyor. iyi ,kaliteli kömür ise pahalı oluyor . kömür olayının farklı bir boyutuda var tabiyki , taşkömürü gibi yüksek kalori’li kömürlerin evlerde kullanılması ,merkezi sistemlerde kullanılması bile büyük “katillik”. bu kadar değerli ,kalorisi yüksek bir kömürün tamamiyle sanayide kullanılması gerekir. özelliklede demir-çelik fabrikalarında. ikinci olarak doğalgaz’a gelelim , dışarıya bağımlı hareketlerimiziden biri doğalgaz . yeterince komşularımızın “ağzına bakararak” geçirdiğimiz kışlar geçirdik. yok İran vanaları kapattı, yok rusya vanayı biraz kısti gibi…

kullanım açısından da verimsizliği çabası . sayaç ,tesisat ,kombi ,fatura derken astarı yüzünden pahalı’ya gelen sistem, son olarak paranla rezil olma boyutunda şu anda. ne kadar yakarsam yakıyım ,ev ısınmıyor ,etmiyor diyen bir çok kullanıcıyı duyuyoruz. genel olarak en memnun olunan sistem katı yakıtlı merkezi sistemler . doğalgazlı sistemlerde herşey ezbere yapıldığı için , komşular bu odayı kullanmıyorum deyip yandaki odanın radyatör vanasınıda kapatınca ,ısıtmaya çalıştığı oda da radyatörü kapalı odaya enerjisinin bir kısmını devrince hem kullanılacak oda ısınmıyor ,eve gelince yakıldığı kullanıldığı içinde ısıtana kadar harcadığı enerji faturaya yansıyor tabiyki.

elektrik ocaklarıyla ısınmayı zaten anlatmama gerek yok. en eski ısınma yöntemlerinden biri. kaçak elektriğin sebeblerindende biri. ısınamıyan insan çaresizse donmamak için başka çarelere başvuruyor.

çoğunlukta kullanılan ısınma yöntemlerinden sonra  alternatif olarak hepsinden kolay ,güzel, ekonomik, birbirinden farklı yenilenebilir enerji kaynakları var.

güneş ,rüzgar ,jeotermal ve ısı pompası sistemleri .

bu yazımda sizlere ısı pompası sistemiyle ilgili bilgileri yüzeysel olarak paylaşacağım.

Isı pompası; ısıtma, sogutma ve havalandırma teknolojilerinde, ayrica sicak su ihtiyacinin karsilanmasi amaciyla kullanilir.

Evinizdeki buzdolabini bir düsünün. Buzdolabi içindeki yiyecekleri ve dolabin içindeki havanin isisini alan akiskan, buzdolabinin içini soguturken odaya isi vermektedir. Buzdolabinin arkasindaki borularin her zaman sicak olmasinin sebebi budur. (içerden aldığı enerjiyi dışarı verir) Buzdolabinin yapisindaki kompresör dolabin içinden aldigi enerjiyi 3-4 kat arttirarak, isi olarak arka tarafa iletir. Bu buzdolabinin çalismasiyla ilgili gerçektir. Asil amaç sogutma oldugu halde, sogutma isleminin sonucu olarak isi açiga çikar. Yani her zaman bir ortami sogutuyorsaniz, baska bir ortami isitiyorsunuzdur.
Bilindigi gibi enerji vardan yok, yoktan var olmaz, sadece ya biçim degistirir ya da bir yerden bir yere tasinir. Isi pompasi da adini, isi enerjisini bir ortamdan diger bir ortama “pompalama” veya “tasima” kabiliyetinden alir. Eger amaç sogutmak yerine isitmak olursa buzdolabiniz bir isi pompasidir.(Hava-hava isi pompasi.) Bu örnekte kaynak: buzdolabinin içindeki hava; isinin iletildigi ortam: buzdolabinin arkasindaki havadir.
Sonuç olarak isi pompali sistemlerde ihtiyaciniz olan isi enerjisinin ¾ ünü dogada depolanmis günes enerjisinden (toprak, su, hava), ¼ ünü ise elektrik enerjisinden karsilarsiniz.
Toprak, su ve hava ücretsiz, yenilenebilir ve tükenmez enerji kaynaklaridir.
Çikarilacak sonuç sudur: Isi pompalari evinizi çok düsük maliyetlerle isitir. Var olan en ekonomik isinma sistemlerine karsi bile en az % 50 daha tasarrufludur.
Ayrica isi pompalari çogunlukla kisin isinmak amaciyla kullanilabildikleri gibi yazin ise ayni ortami serinletmek amaciyla da kullanilabilirler. Bu açidan diger bütün sistemlerden daha üstündür çünkü baska hiçbir sistem isitma ve serinletme ihtiyacini birlikte karsilayamaz.
Su- su ve hava-su isi pompalari, isitma ve serinletme hizmetini ayni anda sunabilirler. Diger isi pompalarinda da serinletme için düsük bir ek maliyet yeterlidir.

Isı Pompasının Çalışma Prensibi

Isi pompalari dört ana elemandan olusmaktadir:
1.Kondenser
2.Genlesme Valfi
3.Buharlastirici (Kaynak)
4.Kompresör

Isi pompasi çevrim semasi:
1. Yoğusturucu (Kondansör)
2. Genisleme vanasi (Kısılma vanası olarak da rastlanabilir)
3. Buharlastirici (Evaporatör)
4. Kompresör

Bu ana elemanlar yardimi ile isi pompasinin çalisma prensibi asagida verildigi gibi özetlenebilir:

Isi kaynağinda isi alinmasi:
Buharlastiricida (kaynakla temas halinde bulunan sistem) bulunan sogutucu akiskanin sicakligi ve basinci düsüktür. Isi kaynagindan alinan isi enerjisi ile olusan sicaklik farki, sogutucu akiskanin sicakliginin arttirilmasini saglar. Sogutucu akiskan kaynar ve buharlasir.

Kompresörde sicaklik artirilmasi:
Kompresör buhar fazindaki akiskani sıkıstırarak sicakligini ve basincini arttirir.

Isitma sistemine isi aktarilmasi:
Buhar fazindaki sogutucu akiskan kondensere ulasir. Kondenserdeki isitma suyunun (kalorifer tesisati ve sicak su boyleri) sicakligi buhar fazindaki akiskanin yogusma sicakligindan daha düsük oldugu için, akiskan isisini isitma suyuna aktararak tekrar sivi faza geçer.

Genlesme valfinde kisilma
Sogutucu akiskanin kompresörde kazandigi yüksek basinç, genlesme valfinden geçerek düser. Böylece buharlastiriciya tekrar düsük sicaklik ve basinçta girmis olur.Kapali çevrim tamamlanir.

kaynak:ısıpompası.net

Hava kaynaklı ısı pompası animasyonu
Su kaynaklı ısı pompası animasyonu
Toprak kaynaklı ısı pompası animasyonu (Yatay borulama)
Toprak kaynaklı ısı pompası animasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir