Artos’sa Artos ,olmadı Himalayalara kadar…

Avrupa şampiyonasında Hırvatistan’ı penaltılarda geçerek yarı final’e yani son 4’e kaldık . matematiksel olarak yani kağıt üstünden mümkün değilmiş gibi yorumlar yapıldı , yapılıyorda .mucize falan gibi .. kendimize inancımız hiç mi yokmuş diye düşünüyorum artık. İsviçre maçı 1-0 malup durumdan 2-1’e ,Çek Cumhuriyeti maçıda 2-0 dan 3-2 ile bizim galibiyetimizle sonuçlandı. düzgün kadro ,akıllı oyuncu değişikleri ile turnuvada bişeyler yapabilceğimizi daha önceki avrupa şampiyonasına doğru 2 yazımda söylemiştim. futbolcularımızın kaliteli olduğunu ,semih’in nöbetçi golcü olduğu ,nihat’ın ,arda’nın kalitesini ,servet’in nasıl yüreğinle oynadığını ,fatih hocanın kapris yapmayıp ,oyuncularda ısrar etmiyip, kalli gibi icatlara kalkmıyıp kadro oluşturduğu takdirde sonuçun bizim lehimize olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemiştim . keza böyle oldu , anlaşılmaz toplar oynandı . tabelacı yorumcular kaliteli top oynadığımızdan bahsettiler , tarih yazdık falan . oyuncu şeçimleri yanlıştı ,sonra sonra fatih hoca oturtu takımı yerine , maçlardada öyle riskler aldıki ya başarının mimari olacaktı ,yada başarısızlığın mimari , büyük hocalığını gösterdi Tıpkı UEFA kupasını aldığı senede olduğu gibi inanç (yenebiliriz inancı)motivasyonu ile son dakka golleri ile , oyun disipliniyle bireysel hatalara rahmen turnuvada bu duruma kadar getirdi. sakatlıklar cezalılar ‘da bütün bu olumsuzlukların cabası …

ilerisi için takıma güven geldiğine göre ,her geçen maçta üstüne bişeyler koya koya gittiğimize göre mucize lafı bundan sonrası için daha da ağır kaçabilir. futbol her türlü skora açık , Almanya’ya çok farklı da yenilebiliriz . Ama doğru kadro ,doğru adamın doğru yerde oynaması bizim şansımızı daha da artıracaktır. tıpkı işviçre ,çek cumhuriyeti maçlarından olduğu gibi. kendi şansını kendin yaratıyosun biryerde . yoktan var olmuyor bişeyler, bu kadar “aşağılık kompleksi ” yapmanın kime ,neye faydası var anlamadım .ceh kendi kendine mi kaçırdı elinden topu’da nihat’ın önüne itti topu , nihat’ın press’i hataya zorladı . dünyanın 1 numaralı kaleci olarak görülen ceh’in de onu kaçırması tabiyki beklenmiyordu ama o da nihayetinde insan , etten kemikten hata yapacaktır.

Fatih hoca’da etten kemikten ,ama aynı kaprisli hareketleri,hataları  Galatasaray’ı yaktı , aldığı abuk sabuk adamlarda ısrar etti ,ümit karan dururken bratu’yu oynattı ,yada ali lukunku’yu . şimdide portekiz maçında arda’yı oynatmayarak aynı hatayı yaptı . yada nihat ve semih’ten başka santrafor olan ,santrafor özellikli oyuncu almayarak  hata yaptı . neden ümit karan’ı ,fatih tekke’yi ,yada gökhan ünal’ı almadı takıma kocaman soru işareti…

bunu gibi birçok teknik hata ..

ektiğinide biçiyor ,riske giriyor ,meyvesinide alıyor . takım herşeye rahmen kaliteli topçulardan kurulu . ama onca ortaya rahmen , kafa vurulmaması ,hava toplarındaki eksiklik gözle görülür şekilde.

artık son dakika golleri ile değilde ,akıllı oynanan topla turnuvaya devam etmek gerekir. pozizyon vermeden ,orta sahada basarak ,son vuruşların yapıldığı pozizyonlarla devam ederiz umarım . son 4 takım bu maçlarda elde ettiğimiz şanslı pozizyonları bize vermeyebilir.

Bu yazı spor kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir