Aşık Mahsuni Şerif Kimdir ?

Asil adi Serif Çirik olan Mahzuni Serif, 1943 yilinda Kahramanmaras`in simdilerde Afsin, o yillarda ise Elbistan`a bagli Berçenek Köyünde dogmustur. Ozanlik geleneginin güçlü oldugu Elbistan, Alevi inancinin en saygin de dederinin ve erenlerinin yetistigi bir bölgedir.

Okul çagi geldiginde köyü Berçenek`te ilkokul olmadigi için Elbistan`in Alembey Köyü`nde bulunan Lütfü Efen di Medresesi`nde Kur`an kurslarina giden Mahzuni Serif, böylece eski yaziyi da ögrenmis, ilkögrenimini ancak 1956 yilinda köyüne ilkokul yapilmasiyla tamamlayabilmistir.

12 yasindan itibaren amcasi Asik Fezali (Behlül Baba)`den saz çalmayi ögrenen Serif Çirik, Alevi yol ve erkani ile tasavvuf bilgisini Sakir ve Cirik Baba`dan ögrenmistir. Cirik Baba, saz çalip nefesler de söyleyen bu kara kuru mahcup delikanliya “Mahzuni” mahlasini vermistir.
Serif Çirik bir yandan Mahzuni mahlasiyla deyisler çalip söylerken bir yandan da Mersin`de Astsubay Okuluna devam eder. 1960 yilinda Ankara Ordu Donatim Teknik Okulu`na devam eden Asik Mahzuni, sonunda ordudan kendini kovdurtarak istedigi yasam biçimine kavusmustur.

Artik Mahzuni`nin mekani siklari, ozanlarin bulustugu muhabbet sofralaridir. Ankara`da elinde sazi sik sik usta asiklarin sofralarina konuk olur. Ismini yeni yeni duyurdugu yillarda Asik Veysel ve diger ünlü ozanlar, büyük bir kitle tarafindan taniniyordu. Mahzuni Serif, ilk plagi “Iste Gidiyorum Çesmi Siyahim”i yaptigi 1967 yilinda henüz yirmili yaslarinin basindaydi.

1967`den 1980`li yillarin basina kadar Türkiye`de bir Mahzuni Serif kasirgasi esmistir. Ilk plagina bir sevda türküsü okumasina karsin Mahzuni asil çikisini Alevi tasavvufu ve yola iliskin ne fesleri ile yapmistir. Daha 18 yasinda Imam Hüseyin`e yazdigi mersiyesi karsisinda kendisinden yasça büyük olan ozanlarin takdirini kazanmistir. Özellikle de Asik Veysel`in. Asik Veysel, her platformda Asik Mahzuni`ye ilgi göstermis ve yasi çok genç olmasina karsin aralarina büyük bir ozanin katildigini ifade etmistir. Mahzuni`nin Imam Hüseyin`e yazdigi mersiye 1967 yilinda bir muhabbet sofrasinda Fikret Otyam tarafindan kaydedilmis ve üç yil önce albüm olarak piyasaya çikmisti. Bir senfoni niteligindeki bu eserden sonra da Mahzuni, tasavvuf konulu deyisler üretmeyi sürdürdü ve asil ününü bu alanda yapti.

Anadolu halk ozanligi geleneginde önemli bir kilometre tasi olan Asik Mahzuni Serif, 17 Mayis 2002`de Köln`de vefaat etti. Asik Mahzuni Serif son yüzyilda yasayan halk ozanlarinin kuskusuz en ünlüsüydü. O nedenle öldügünü haber yapan yazili basin ve televizyon kuruluslari onu “yüzyila damgasini vuran ozan” olarak tanimladi. Ölümü, Türkiye`de ve Türklerin yasadigi ülkelerde büyük yanki uyandirdi. Mahzuni Serif, hiçbir halk ozanina, sanatçiya, hatta politikaciya kolay kolay nasip olmayacak görkemli bir törenle son yolculuguna ugurlandi.

Vasiyeti ise , Hacibektas`a pîrinin irsad ettigi topraklara gömülecek, mezarinin bulundugu topraklara bostan ekilecek, gelen geçen yolcu bu bostanlardan yiyecektir. Bu vasiyeti ayni zamanda siirlestirmistir de.


Aşık Mahzuni Şerif – İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım
Yükleyen ERASLAN20. – Diğer müzik videolarına göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir