beyazperde’de neler var ?

kış günlerinin olmazsa olmazı sinemadır. zaten buna paralel olarak sinema sektörü kalite filimlerini özellikle öğrencilerin tatilde olduğu zamanlarda sinemalarda göstermeye çalışır.

uzun zamandır sinema ile ilgili  paylaşım yapmamamı kaliteli filmleri görmediğime bağlıyorum.

en son gişede hatrı sayılır sayılara ulaşan ama fragmanından neye hizmet ettiği belli olmadığı içi izlemediğim New York’ta Beş Minare , Usta Aktör Şener Şen’in Oynadığı Av Mevsimi ,Ve Ata Demirer’in İkinci Fİlmi EYVAH EYVAH aklımda kalanlar.

bunlara ek olarak son 2-3 hafta içinde vizyona girenlerden kaliteli olarak bahsetmeden geçemeyeceğim 2 film var .

AŞK TESADÜFLERİ SEVER : son yıllarda izlediğim hafızamdan uzun süre silinmeyecek senaryo ve oyunculuğa sahip bir film. mutlu sonla bitmeyen filmler her zaman bende etki bırakmıştır.

diğer film ise ,gine mutlu sonla bitmeyen İNCİR REÇELİ ;

adeta ezber bozan ,bu dünyada herkesin yaşamaya hakkı olduğunu, her canlının eşit haklara ,eşit muameleye hakkı olduğunu insanın kalbine kazırcasına anlatıyor.

filmlerle ilgili detaylar :

AV MEVSİMİ
Oyuncular: Şener Şen ,Cem Yılmaz , Çetin Tekindor, Okan Yalabık, Melisa Sözen
Tecrübesi, sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatın “Avcı” olarak bildiği Ferman (Şener Şen) ile yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye yeni katılmış bir “Çömez”…

Öldürülen genç bir kız onları uyuşturucu taciri Asit’le, Türkiye’nin en zengin adamlarından Battal Çolakzade’yle (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı insanla karşı karşıya getirecektir.

Hayatını eşine adayan, onun hastalığıyla boğuşan Ferman, boşandığı eşi Asiye’ye (Melisa Sözen) tutkuyla bağlı İdris, yeni mezun ve bu dünyaya yabancı Hasan… Çözmeye çalıştıkları cinayet, bu üç polisin hayatını değiştirecektir.

EYVAH EYVAH 2

Oyuncular :Ata Demirer , Demet Akbağ , Özge Borak Şakrak , Salih Kalyon , Tanju Tuncel

Serinin birinci filminde, babası Ali Rıza Şeker’i bulan Hüseyin için artık halledilmesi gereken tek bir şey kalmıştır; o da Geyikli’deki sevdalısı hemşire Müjgan’a kavuşmak ve Firuzan ablasının hediye ettiği yüzüğü verip Müjgan’ın kalbini kazanmak.

Can dostu Firuzan ablası, babası Ali Rıza Şeker ve terzi Ramiz ile beraber Geyikli’ye yola çıkan Hüseyin, bu serüvende de hayatının Eyyvah Eyvah zamanlarını Firuzan ile paylaşacak, onlar artık yola beraberlerdir.

Babası Ali Rıza Şeker ve dostu Firuzan’la birlikte Müjgan’a koşan Hüseyin’i bu filmde de ilk filmdeki gibi bir çok sürpriz beklemektedir.
Hüseyin’in yolunu gözleyen dedesi ve ninesinin, yıllar sonra çıkıp gelen baba Ali Rıza Şeker’in ve diğer kahramanların yeni hikayesini bize yine klarnet anlatacak.

AŞK TESADÜFLERİ SEVER

Oyuncular :Mehmet Günsür , Belçim Bilgin Erdoğan , Altan Erkekli , Yiğit Özşener , Ayda Aksel , Şebnem Sönmez , Hüseyin Avni Danyal , Yılmaz Gruda

Çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen ve 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür (Mehmet Günsür) ve Deniz (Belçim Bilgin), kendilerini engellerle dolu aşk macerasının içinde bulurlar. Bir yandan da geri dönüşlerle onların geçmişlerini izlerken, diğer yandan da Türkiye’nin 70’li, 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllarında gezerek, dönemin unutulmaya yüz tutmuş popüler kültür öğeleri, müzikleri, yaşam biçimleri Aşk Tesadüfleri Sever’in nostaljik yönünü tamamlıyor.

İNCİR REÇELİ

Oyuncular :Sezai Paracıkoğlu , Melike Güner , Barbara Laurens , Sinan Çalışkanoğlu , Selim Akgül , Mustafa Uzunyılmaz

Metin 30’lu yaşlarında hayatını TV’lere skeç yazarak kazanan bir adamdır. Yazdığı senaryoları reddedilen bir gün gittiği barda, hayatını tümüyle değiştiren Duygu’yla tanışır. Duygu ve Metin bir masala başlarlar ama sonu başından belli bir masaldır bu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir