avrupa şampiyonasına doğru..

Milli takımımız Bosna Hersek ile yaptığı maçtan sonra avrupa şampiyonası finalleri vizesini aldı , ama kuralar çekilmeden önce grupta favori takımlardan biri olduğumuz ,elimizi kolumuzu sallıyarak çıkabileceğimiz tahminleri vardı. fakat evdeki hesap çarşıya uymadı tabiyki, Türk futbolundaki düşüş ,yaşanan sakatlıklar , önceki turnuva elemelerinden kalma saha kapatma cezaları ve de Fatih Terim’in birtürlü anlıyamadığım antrenörlük kaprisi de bunlara eklenince işte böle son dakikaya kadar gol yemeyelim diye bekledik durduk.

grup içinde yaptığımız maçlara bakınca ,iki tane kaleci hatasıyla ,bir de hakem hatasıyla kazandığımız maçlar var.. bunları neden söylüyorum ; biliyosunuz tabelacı bir toplum olduğumuz için kazanılan maçlardan sonra takım kötü olsa bile sanki maçı iyi oynadıkda kazandık havası oluşur yada oluşturulur. tabiyki moral motivasyon açısından iyidir ama bir maç kötü oynadık ,ee sonra öbür maçta kötü ,ondan sonraki maçta kötü.. demekki problem var demek gerekir..

ilk maçımız Malta ile idi ,o maçı yendik sonra,Moldovayı 5-0 gibi bir skorla yendik ,komşumuz Yunanistanı kendi evinde 4-1 yendik,norveçle berabere kaldık BosnaHersek’e yenildik ,malta ile berabere kaldık, Macaristanı yendik ,Moldova ile berabere kaldık ,Yunanistan’a kendi evimizde yenildik ,ve Norveç’i Norveçte yenerek tur şansınımızı devam ettirdik, kapanışda Bosna maçıyla oldu ,bu zaman zarfında kaybettiğmiz puanları düşününce mesela; bosnaya ,maltaya ,moldovaya kaptırdığımız puanlar bizi az kalsın turnuvadan ediyordu . Fatih Hoca kaprisinin bunda büyük payı var .

klişeleşmiş laflarla devam etmek istemiyorum ,yok Fatih Hoca değişti eski hoca değil falan gibi .. daha çok oyuncu tercihlerindeki isabetsizlik bukadar mı olur derecesinde! aynı hataları galatasaray’a geldiği ikinci dönemde yapmıştı ,tamas’ı yok christian’ı alır almaz sahaya koyuyodu vede vasatın altında olmalarına rahmen çıkarmıyordu ,sonra devre arasında operasyon falan .. Galatasarayda oynadığı son maçta dökülen sabriyi kadroya alan fatih hoca ,gine aynı galatasaray’da geleceğin sağ bek’i olan uğur uçar’ı kadroya almıyor . böle çelişkiler olunca tabii, hoca napıyosun diyo insan..

Türkiye ligi’de dökülüyor zaten , arada bir Fenerbahçe iyi top oynarsa avrupada başarı elde ederse ediyor ,Galatasaray ligde idare eder konumda ,en azından umut vaadeden topçular ,oyun stili mevcut (ara sıra hasan şaş sağ bek olsada) ..

bunca olumsuz sonuca rahmen yöneticilerin beceriksizliği ,har vurup harman savrulan transferlere harcanan paralar, alınan yabancıları ,yabancı hocaları yerli hocaları göndermek için ödenen tazminatlar ,futbolun ne kadar kötü yönetildiğinin sonucları .

bunların aksine sanki herşey mükemmelmiş gibi yabancı sınırsız olsun görüşüde hakim , o zaman nasıl milli takım oluşacak ,Türk futbolu gelişçek kocaman bir soru işareti..

inşşallah avrupa maceramız hezimetlerle son bulmaz ,herkesin bildiği üzere Fatih Hoca riski sever ,ona göre kadro kurup kazanmak için sahaya çıkar ,ama o zamanda Galatasaray’da aldığı gibi hezimet alma ihtimalide söz konusu oluyor maalesef .. Dünya kupası elemelerinin grup kuralarının belli olduğu şu günlerde sakatların az olduğu ,kaprislerin olmadığı, futbolun düzgün yönetildiği günler, turnuvalar görmek umuduyla..

Bu yazı spor kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir