ben fazla kalmayacağım … tutuklu ve hükümlülerin kendi filmi ..

Bu yıl Altın Portakal da bu film vesilesiyle cezaevine giriyor. Filmin Dünya Premier`inin Antalya Eurasia Uluslararası Film Festivali kapsamında Antalya Cezaevi`nde yapılması planlanıyor
Filmin ana karakterini Avrupa Yakası dizisinden tanıdığımız Vural Çelik (Kubi) oynuyor. Hikayenin cezaevi dışında geçen bölümlerinde ise Türkiye`nin ünlü isimleri projeye katkıda bulunacak!
Filmin senaryosu için gerçek bir hikayeden yola çıkılıyor. Hollanda`da yaşayan Ahmet Uçar, bir gün cezaevine düşer, suçsuzluğundan o kadar emindir ki koğuşta kendisine ikram edilen çayı bile “Ben birazdan çıkacağım. Gerek yok. Zahmet etmeyin” diyerek içmek istemez. Sonuç mu? Koğuş kapısı önünde “Yanlışlık yapıldı” sözünü bekleyen Uçar, 22 yılla yargılanır. Bu haliyle de Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım filminin senaryosuna ilham kaynağı olur. Ahmet Uçar düşündüğü kadar erken olmasa da tahliye olur gerçekten… Ama senaryo grubu unutmaz ilham kaynağını… Bulunup getirilir ve o da film oyuncuları arasına katılır.

Film 5 bin mevcutlu Bayrampaşa Cezaevi`nin, 110 kişilik B1 koğuşunda çekildi. Bütün koğuş ve avlusu bir platoya dönüştürüldü.

Biri hariç filmin bütün temel ve yan rolleri gerçek tutuklular ve gardiyanlarca oynanıyor. Oyuncu kadrosu, filmin senaryo yazarı tutuklularla, Bayrampaşa tutukevi tiyatro topluluğu oyuncularından 30 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Filmdeki bütün küçük roller 20`yi aşkın çok tanınmış oyuncu tarafından üstlenildi.
n Filmde 30`a yakın infaz ve koruma memuru rol aldı.

Film, sonbaharda İstanbul`daki bütün tutukevlerini kapsayacak ve her yıl tekrarlanacak olan 2. Hayal Kurmak Serbest Film Festivali`nin açılış filmi olacak.

Bu yazı sinema kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir