benzin ,mazot, cep telefonu,otomobil ,lpg derken şimdi sıra fotoğraf makinelerinde…

dünyanın en pahalı benzinini ,mazotunu kullandığımız Ülkemizde şimdi de vatandaşı “sömürme” yolu olarak en son süpriz  fotoğraf makineleri ÖTV ‘si . 2010 yılında İstanbul Kültür başkenti olma yolunda ilerken , ödenek yani sermaye olarak fotoğraf makinelerine göz dikilmiş durumda . ileride artık bilgisayarlar ,televizyonlar, cep telefonları da önümüzdeki diğer olabilcek organizasyonlar için sermaye kaynağı olarak kullanılabilir. milletvekili maaşları ,milli takım antrenörleri maaşları, lüks sıfır km makam arabaları ,ceylan derisi koltuklar normalmiş gibi sermaye ihtiyacı için fotoğfaf makinelerine yüklenecekmiş hükümet  .

hadi hayırlısı …

işte ilgili haber:

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek vergi, fiyatlara zam olarak yansıyacak. ÖTV zammının kaçak mal satılan Doğubank’ı canlandıracağı, teknoloji marketleri vuracağı, vergi kaybı yaratacağı belirtiliyor

Dijital fotoğraf makinelerinin 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 20’lik özel tüketim vergisi (ÖTV) kapsamına alınması bu ürünlerin fiyatlarına aynı oranda zam olarak yansıyacak. Geçen yıl 750 bin civarında makinenin satıldığı 300 milyon dolar büyüklüğündeki pazarda bu yıl beklenen 1 milyon adet satış rakamının gerçekleşmesi de yüzde 20 ÖTV kararıyla zora girdi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yapılacak harcamalara kaynak yaratmak için gerçekleştirildiği belirtilen karar, sektörde kaçak ürünlerin artmasına uygun zeminin oluşturacağı gerekçesiyle de endişe yarattı. Cep telefonlarında kaçağın IMEI numarasıyla takip edilebildiğine dikkat çeken sektör temsilcileri, kaçakçılığın ciddi boyutlarda artacağını vurguladı.

Mektup yazılacak

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” çerçevesinde yapılan yeni düzenlemeyle beyaz eşya, elektronik eşya, hayvar, tabanca gibi 4 sayılı listedeki 8525.80 GTİP numaralı ürünler arasına dijital kameraların eklenmesinin satışlara büyük darbe vuracağını söyleyen sektör temsilcileri, ÖTV’nin tüketiciye zam olarak, pazardaki oyunculara satış rakamaları ve hedeflerde düşüş, devlete ise KDV ve kurumlar vergisi kaybı olarak döneceğini vurguladı. Kararın kendileri için kötü bir sürpriz olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, “Dijital fotoğraf makineleri pazarı çok hızlı büyüyor. 300 milyon doların üzerinde büyüklüğe ulaşan pazarda büyüme darbe yiyecek. Elbette hükümetin kaynak bulması lazım ama alınan bu karar bizim sektörümüzden daha fazla vergi alınmasını değil, ödenen mevcut vergilerin düşmesine neden olur” değerlendirmesini yaptı.

Bu arada sektörün önde gelen markaları, hükümete mektup yazarak geri adım atılmasını isteyecek. Ankara’ya gitme hazırlıklarını da düşünen sektör temsilcileri, “Leasing kararında doğrular anlatıldığında geri adım atıldı. Biz de kararın yaratacağı sıkıntıları tüm detaylarıyla anlatmayı planlıyoruz” dedi.

En çok 250-400 YTL’lik ürünler tercih ediliyor

Türkiye’de geçen yıl 750 bin civarında dijital fotoğraf makinesi satıldı. Bu yıl beklendi 850 bindi ancak satışlar iyi gidince rakam beklenti 1 milyon adede revize edildi.

Pazarın parasal büyüklüğü ise geçen yıl 300 milyon doları aştı.

Pazarda satılan ürünlerin yüzde 75-80’i 250-400 YTL fiyat aralığındaki fotoğraf makineleri.

n Profesyonel olarak tabir edilen makinelerin fiyatı ise 1.000 dolardan başlıyor.

Nikon: 2-3 ay içinde satışlar % 30-40 düşer

NIKON’UN Türkiye Temsilcisi Karfo Karacasulu’nun CEO’su Kudret Karacasulu, satışların 2-3 ay içinde yüzde 30-40 düşeceğini savunarak, sadece dijital kamera ithalatçılarının değil onlardan mal alan firma ve teknoloji marketlerin de ciddi zarar göreceğini söyledi. Karacasulu, şunları söyledi: “Türkiye’deki fiyatlar ile Uzakdoğu arasında KDV’den doğan yüzde 14-15 fark vardı. Yüzde 20 ÖTV ile fark yüzde 30-40’a çıkacak. Satışlar bıçak gibi kesilecek. Kaçakçının ekmeğine yağ sürülecek. Bizim sektörden alınan KDV ve kurumlar vergisi düşecek. Bizden mal alan Teknosa, Vatan, Yalçınlar gibi tekno marketler de sıkıntı yaşayacak. Son aşamada istihdam daralması da yaşanabilir.”

Canon: Tüketici 300 YTL olan makineyi 360’a alacak

CANON Eurasia Fotoğraf Bölümü Pazarlama Müdürü Cenk Güler, kararın tüketicinin cebinden yüzde 20 fazla para çıkması anlamına geleceğini söyledi. Güler, “Fiyatlara yüzde 20 zam olacak. Tüketici elini çabuk tutmalı. Yoksa 1 Temmuz’dan sonra 300 YTL olan makineyi 360, 1.500 YTL olanı ise 1.800 YTL’ye alırlar” dedi.

Tekno marketlerde en çok satılan 3 üründen birinin fotoğraf makinesi olduğunu kaydeden Güler, şöyle konuştu: “Dijital kamera pazarı çok hızlı büyüyen bir pazar. Satışlar bu kadar iyiyken gelecek yüzde 20 zam ciddi sıkıntı yaratacak. Biz bu yılbaşında kendi organizasyonumuzu kurduk. Ciddi büyüme planları yapıyorduk ama bu durum planlarımızı olumsuz etkileyecek.”

kaynak:VATAN GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir