cola’ya ceza…

Hindistan, Letonya ve İngiltere`deki bir üniversitede ‘içinde zararlı madde olduğu ve insan sağlığına zarar verdiği` gerekçesiyle satışı yasaklanan Coca Cola ve Pepsi`ye Türkiye`den ilk yasak, sivil toplumdan geldi. Sahibi olduğu markalaşmış ‘Myshowland` olan adını ‘İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi` olarak değiştirerek herkese örnek olan Mustafa Özbey, şimdi de gösteri merkezinde Coca Cola ve Pepsi satışını yasakladı.

‘Türk halkının sağlığının en az Letonyalı veya Hintliler kadar değerli` olduğunu vurgulayan Özbey, eylül ayında başlayacakları yeni sezonda gösteri merkezinin hiçbir yerinde Coca Cola ve Pepsi satılmayacağını söyledi. Gösteri merkezinin içindeki ve çevresindeki büfeleri kendilerinin işlettiğini kaydeden Mustafa Özbey, “Kiraya versek de şartlı veririz.” dedi. İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi`nin dünyanın ikinci, Avrupa`nın ise en büyük gösteri merkezi olduğunu belirten Özbey, “Her yıl gelen 1,5 milyon izleyicimizin yüzde 30-40`ı Coca Cola ve Pepsi içiyor. Aslında bu işten epey de kârlı çıkıyoruz. Hatta cola`nın reklamını yapsak daha büyük kâr ederiz. Ama Türk halkının sağlığı bizim kazancımızdan daha önemli.” diye konuştu.

Cola ve yabancı sigara nedeniyle Türkiye`den çok büyük paraların yurtdışına gittiğini kaydeden Mustafa Özbey “Zararsız olduğu ispat edilene kadar gösteri merkezimizde asla bu tür maddeler satılmayacak.” dedi.

Ezher Üniversitesi içilmemesini tavsiye ediyor

Mısır`ın en önde gelen eğitim kurumlarından El Ezher Üniversitesi, son günlerde bazı ülkelerde yasaklanmasıyla gündeme gelen Coca Cola ve Pepsi`nin içilmemesini tavsiye ediyor. Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Abduldaim Nasır, her iki içecekte de domuz eti mamullerinin bulunduğu ve bu yüzden iki markaya ait içeceklerin haram olduğu yönünde Suudi Arabistan`da yayınlanan El Medine adlı gazetede çıkan haberleri yalanladı. Mısır ve İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Prof. Abdülhalim Üveys, bu iki markaya ait içeceklerin haram olduğuna dair daha önce başta Umman müftüsü olmak üzere pek çok önde gelen ismin fetva verdiğini belirtiyor. Kendi şahsi görüşünün de bu yönde olduğunu ifade eden Üveys, “Coca Cola`da alkol muhtevası var ve Pepsi`de ise domuz muhteviyatı bulunuyor. Ayrıca bu şirketlerin ürettiği gazlı ve kolalı içeceklerin içilmemesi gerekir. Çünkü birincisi bu içecekler tıpkı sigara gibi insan sağlığına büyük bir zarar veriyor. İkincisi de bu içecekler faydalı olmadıkları için de israf sınıfına giriyor. Ve en önemlisi de bu iki markanın sahibi İsrail`in en büyük destekçisi.” dedi.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir