Vergide kimlik numarası dönemi

TC kimlik numaraları, 1 Kasım 2006 tarihinden itibaren aynı zamanda vergi numarası olarak da kullanılacak.

Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği’ne göre, 1 Temmuz’dan itibaren Vergi Dairelerinde TC kimlik numarasına dönüştürülen vergi numaraları, 1 Kasım’da gerçek kişiler tarafından bu şekilde kullanılmaya başlanacak.
TC tabiyetinde bulunan gerçek kişiler, söz konusu tarihten itibaren, belgelerdeki vergi kimlik numarası satırına, 11 haneli TC kimlik numarasını yazacak. İşlemlerde de, vergi numarası yerine TC kimlik numarası ibraz edilecek.Tebliğ uyarınca, 1 Kasım 2006 tarihine kadar, vergi kimlik numarasına ilişkin eski düzenlemeler geçerli olacak. Bu nedenle, söz konusu tarihe kadar, işlemlerde vergi numarası aranmaya devam edilecek. Temin edilebilmesi durumunda da, isteğe bağlı olarak ve vergi kimlik numarasına ek olarak, TC kimlik numarası da kullanılabilecek.
Bu arada, geçiş sürecinde olası sorunların önlenmesi amacıyla da, 1 Kasım 2006 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında, vergi numarasına tabi işlemler, vergi numarası ya da TC kimlik numarasından herhangi biriyle yapılabilecek.1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ise, TC tabiyetindeki gerçek kişilerin bütün işlemlerinde sadece TC kimlik numarası kullanılacak.
TC tabiyetinde bulunmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ise, yeni dönemde de vergi dairelerince kendilerine verilen 10 rakamdan oluşan vergi kimlik numarasını kullanmaya devam edecek.
Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir