çukurlara sığarmıki acaba laleler ?

Zonguldak’ta malum çukularımız var , sayıları ,derinlikleri , genişlikleri bir hayli fazla .. hal böyle olunca trafikte araba kullanmak , binilen araçta seyahat etmek çekilmez bir hal alıyor . bazı çukurlar günlük ortaya çıkıyor. bir yağmur’a , yada kar yağmasına bakıyor . asfalt okadar kalitesiz ,dökülmek olsun diye dökülmüşki hemen patlıyor . sırf yetkililierde değil tabiyki kabahat , zonguldak’taki ağır vasıtaların asfaltta ne kadar zarar verdiğini gözlerimle gördüm, yokuş aşağa inen ağır vasıta frene dokunması ile o sıcak havada eriyen asfaltın altından kaydığını , lastik şekline geldiğini görünce sırf yetkiliye kabahat bulmak olmuyor tabiyki .

belkide birikimin , önceden yapılan icraatlara yapılan gözlemlerin sonucu yazıyorum bu yazıyı ,eleştiriyorum yetkilileri. ilk olarak çevre yolu bağlantısının ordan başlıyıp ikinci makas mevkisine kadar giden çift şeritli yolun yeni olan kısmı henüz ikinci senesini doldurmadan patlamaya başladı , hele birde tren rayının geçtiği çapraz yerde her gün farklı bir çukur , farklı bir derinlik oluyor. araçların hız kesmesi için iyi bir sepeb de olsa , şehirler arası yol olarak gidilen bir yolun bukadar sık yama ,bu kadar sık çukur olması baştansahma iş yapıldığını düşündürmüyor değil. çarşıda ikinci makas mevkisindeki tren rayları yapıldı , güzel bir beton sistemiyle hem sağlam ,hemde kasissiz yol meydana getiren bir çalışma yapıldı , ama aynı şey oraya neden uygulanmıyor ilginçtir. burdan kuru sıkı atmak , klavye kabadayılığı yapmak tabiyki kolay olan. yetkili ,yetkili diyoruz işleri tabiyki zor , ekonomik koşullarda bişeyler yapmaya çalışmak .ama herhangi bir mevkideki insan ,Türkiyenin neresinde olursa olsun oy toplamak için bişeyler yaptığı zaman ,seçime yakın icraatlara başladığı zaman demekki olabiliyormuş deniyor. hele birde bakan, başbakan, yada herhangi bir mevkinin amir’i diyelim şehir dışından ziyaret’e gelcekse bir anda çalışmalar başlıyor , çukurlar kapanır, kaldırım taşları boyanır ,yerler yıkanır . o zaman işte olabiliyormuş diyoruz gine ….

belediyelerin , siyasilerin görevi hizmet etmek, çalışmak ,proje üretmek …

bizde öle değil bir yetkili çalışıyor ,şunları şunları yaptı diye oy veriliyor , el üstünde tutuluyor.o iş zaten o yetkilinin görevi , işinin bir parçası . yapıcak ,yapmak zorunda. belediye yolları asfaltladı diye oy verilirmi hiç. ama yollarda asfatltan eser kalmadığı için ,asfalt dökecek olan yetkili bütün ganimeti alacak maalesefseçim döneminde. böyle bir komedi .

gelelim asıl mevzuya , yapılan çalışmalar oldukça güzel , insanın hoşuna gitmiyor değil. site’de yapılan yol çalışmaları , kaldırım düzeltmeleri , park bahçe çalışmaları güzellik kattı şüphesiz , ama çarşıda yapılan kaldırım ,tretuar çalışmaları iş bitiminde güzel gözüksede belli bir zaman sonra eskisinde daha kötü olcağa benziyor . üstünden geçen araçlar taşları yerinden oynatarak hem estetiği ,hemde yürürken ayağa takılarak insanın dengesini bozuyor.

şimdi son olarak dikilen laleler , güzellik ,seyir zevki açışından iyi bir çalışma olabilir ama lale bildiğim kadarıyla bir ilkbahar’da birde sonbahar’da açıyor . 50000 lale’de azımsanacak bir rakam değil . koskoca 365 günün sadece 20 günü lale güzelliği görmek için mantıkli bir yatırım mı? ,düşündürücü .keşke bunların yerine tren yolu geçişinde çarşıda yapılan çalışma gibi bir çalışma yapılsa ,yada çukur değilde carrefour(kozlu) ile Üniversite arasındaki yokuştaki asflat yolda meydana gelen merdiven gibi asfalt traşlansa, daha mantıklı ,daha uzun vadeli bir yatırım olabilirdi.

lale düşmanı , yada muhalif olmak için muhalif değilim . sadece öncelikli bazı şeyler ,altyapı sorunları dururken onları halletmek daha mantıklı olurdu bunu anlatmaya çalışıyorum . bu demek değildir lale ekilmesin .lalede ekilsin , herhangi bir yetkili geldiği zamanki telaş ,çalışma lale ile birlikte yapılabilir , çukurlar ,merdiven gibi yollar isteyince halledilebilir.

önceki yazılarım 

fotoğraf 

işte ilgili haber ;

Zonguldak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından kent merkezine 50 bin lale dikildiği bildirildi.

Zonguldak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yeşil alan çalışmalarında kent merkezine 50 bin lale dikildiği bildirildi. İlkbahar mevsimine girildiği ve kent merkezinin güzel bir ortam haline getirilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten belediye yetkilileri, kent merkezine şuana kadar 50 bin lale dikildiğini ve çalışmaların devam edeceğini belirttiler.

Zonguldak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, lale dikiminin devam edeceğini, dikilen 50 bin lale sayısının artacağını kaydettiler.

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi, haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

çukurlara sığarmıki acaba laleler ?” hakkında bir yorum

  1. Tolga Başkuş

    Başka belediyeler de böyle girişimlerde bulunmuştu , bence bu yerel yönetimlerin Türkiye’nin lale devrinde olduğunu halka dolaylı yoldan anlatma çabası 😀

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir